Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Kvůli zákonu o dětských skupinách je v ohrožení desítka lesních školek v Ústeckém kraji

Kvůli zákonu o dětských skupinách je v ohrožení desítka lesních školek v Ústeckém kraji

2. 7. 2014

Nový zákon o dětských skupinách může zničit lesní školky. Zužuje totiž možnosti pravidelné péče o předškoláky na dětskou skupinu nebo mateřskou školu. Lesní školky nesplní přísná hygienická nařízení.
Kvůli zákonu o dětských skupinách je v ohrožení desítka lesních školek v Ústeckém kraji

Kvůli zákonu o dětských skupinách je v ohrožení desítka lesních školek v Ústeckém kraji

Pokud zákon vejde v září v platnost, budou mít lesní školky rok na to se přizpůsobit. Musely by vybudovat zázemí, které stejně nebudou používat, podobně jako lesní školka v Děčíně. 
 
Asociace lesních školek proto chce, aby ministerstvo zdravotnictví hygienické předpisy upravilo. 
 
„Děti jsou v přírodě, jsou otužilejší, naučí se samostatnosti. Když to porovnám s mými kamarády, kteří mají děti v normálních školkách, jsou zvyklé se pohybovat v přírodě a připadají mi lehce obratnější,“ vysvětluje Pavel Procházka, jehož dcera navštěvuje lesní školku. 
 
Považuje za hloupost, že by se měli přizpůsobit dětským skupinám nebo klasickým školkám. 
 
„Bylo by to krajně nepříjemný, neumím si to představit. Dělal bych všechny možné kroky, aby se to změnilo,“ říká Procházka. 
 
S jeho názorem souhlasí i David Landsperský, který lesní školku zakládal před lety v Děčíně. 
 
„Na jednu stranu to chápu, když se někam dávají veřejné peníze, je potřeba určitou kontrolu mít. Je ale potřeba, aby se přihlíželo k nějakým specifikům. Třeba lesní školka ta specifika mají a pokud rodiče, nebo v tomto případě lesní školky, si chtějí tuto činnost uzpůsobit po svém a od státu na to nechtějí žádnou dotaci, tak by jim stát neměl bránit to vykonávat,“ domnívá se. 
 
Podle Terezy Valkounové z Asociace lesních školek by se měly hygienické předpisy změnit. Jsou podle ní jednou z příčin, proč je málo míst v klasických školkách a ty lesní nutí k nesmyslným investicím. 
 
„Budou budovat zázemí, která budou odpovídat dětským skupinám, ale ve skutečnosti v nich nebudou. To je třeba případ jedné lesní školky, která z grantu vybudovala zázemí odpovídající vyhlášce pro mateřskou školu a budova je prázdná, děti jsou venku,“ popisuje Valkounová. 
 
Upozorňuje na tuto situaci zejména v souvislosti s nedostatkem peněz ve školách a školkách. 
 
Asociace lesních školek teď vkládá naděje na změny do Senátu, kterým musí zákon projít. Pokud by zákon prošel horní komorou Parlamentu beze změn a prezident ho podepsal, budou mít lesní školky další rok na to, aby se přizpůsobily nebo aby vybojovaly změny hygienických předpisů.