Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj V Plzeňském kraji můžete využít autobusy na zavolání

V Plzeňském kraji můžete využít autobusy na zavolání

16. 4. 2024

Málo využívané spoje, které jezdí mezi vesnicemi prakticky prázdné – to by měly omezit sdílené autobusy nebo spoje na zavolání. Už tři roky tato služba funguje v Plzeňském kraji.

Foto: Jitka Englová, Český rozhlas

Foto: Jitka Englová, Český rozhlas

V Plzeňském kraji už od roku 2021 fungují autobusy na zavolání, a to například ve Vílově na Domažlicku.

V Plzeňském kraji operuje aktuálně 500 spojů na zavolání – 450 ve všední dny a 50 o víkendu. Kraj tak šetří za ujeté kilometry. „Tyto spoje nejsou využívané tak často, ale zároveň je nechceme úplně rušit, toto řešení je tedy optimální,“ říká dopravní specialista Plzeňského kraje Martin Fencl. Služba na zavolání se buď týká celého spoje, nebo autobus zajede do konkrétní zastávky v blízkosti své trasy. Četnost využití se u jednotlivých spojů nicméně různí. „Některé se objednávají častěji, například spoje k lékaři, jiné spíše příležitostně. My několikrát do roka provádíme průzkum, a pokud zjistíme, že je určitý spoj využívaný jednou za měsíc, úplně ho zrušíme. Naopak pokud se využívá třeba každý den, převedeme ho do trvalého režimu.“

Spoj na zavolání si lidé mohou objednat různými způsoby – přes webový formulář www.idpk.cz/cz/spoje-na-zavolani, telefonickou informační linku, případně osobně u řidiče nebo skrz aplikaci Virtuální karta. Autobus lze zavolat nejpozději 30 minut před jeho vyjetím z výchozí zastávky.

Zdroj: https://plzen.rozhlas.cz/v-plzenskem-kraji-muzete-vyuzit-autobusy-na-zavolani-9212845