Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Hospic pomůže umírajícím

Hospic pomůže umírajícím

3. 2. 2015

Tachov – Ulehčit lidem poslední týdny života. To je hlavní poslání mobilního hospicu, služby, která vzniká na Tachovsku. Její iniciátorky, Iva Csanálosi a Lucie Davidová, se shodují, že chtějí nevyléčitelně nemocným a umírajícím lidem umožnit především strávit poslední dny doma s jejich blízkými.

„Obě máme podobné zkušenosti, z nichž čerpáme. Umíral nám někdo blízký, a tak víme, jak je důležité, když takový člověk může odejít doma, v prostředí a mezi lidmi, které důvěrně zná," uvedla Csanálosi.

„Určitě je takový odchod důstojnější, něž třeba v prostředí zdravotnických zařízení," doplnila Davidová.

Mobilní hospic je na rozdíl od kamenného hospice terénní službou, která jezdí za nevyléčitelně nemocnými právě do jejich domácností. „Pacientům je pak v závěrečné fázi jejich nevyléčitelného onemocnění poskytována specializovaná odborná péče," sdělila Deníku iniciátorka mobilního hospicu na Tachovsku.
Služba tedy zajišťuje umírajícím v posledních fázích jejich života odbornou zdravotnickou péči, tedy kvalifikovaného lékaře, zdravotní sestry, ale nejen to. Také umožňuje pacientům, případně jejich rodinným příslušníkům, psychologické konzultace, sociální poradenství i duchovní útěchu.

Mobilní hospic v Tachově je v těchto dnech ve stádiu zrodu a shromažďování finančních prostředků. „Služby domácí péče nejsou hrazeny z veřejného pojištění. Jelikož je ale potřeba lékaře, sester a dalších odborníků, včetně zázemí, je třeba sehnat dostatečné finanční prostředky na provoz této služby," shodly se iniciátorky.

„V průběhu letošního roku budeme organizovat různé přednášky, besedy, kulturní akce na uvedené téma, také sbírku oblečení. Výtěžek z akcí půjde na financování hospicu. Také budeme rádi za každý dobrovolný příspěvek," dodaly s tím, že jejich vlastní práce pro hospic je na bázi dobrovolnosti a bezplatná.

Na plno by měl mobilní hospic v Tachově své služby poskytovat od příštího roku.

Hospic bude pečovat nejen o nevyléčitelně nemocné
Nová služba, mobilní hospic, se začíná připravovat pro nevyléčitelně nemocné a umírající na Tachovsku. Jak je uvedeno na titulní straně, služba má pomoci pacientům odejít v klidném a důstojném prostředí domova.

Celý rok 2015 je pro iniciátorky projektu, Ivu Csanálosi a Lucii Davidovou, přípravný. „Kromě finančních prostředků dáváme dohromady tým, tedy sestřičky, lékaře a další. Také sháníme vhodné prostory pro zázemí, kde by bylo možné uskladnit zdravotnické vybavení," řekla Deníku Iva Csanálosi s tím, že poté, až bude vše připraveno, bude také služba oficiálně zaregistrována.

Peníze se budou shánět prostřednictvím různých benefičních akcí, budou se také oslovovat případní partneři, o příspěvek bude požádána veřejnost. „Budeme zkoušet získat prostředky také z různých nadací, grantů," dodala s tím, že aby se mohl mobilní hospic rozjet a na plno fungovat, je zapotřebí zhruba půl milionu korun, a to na jeden rok fungování.

Tachovský mobilní hospic vychází ze zkušeností podobného zařízení v Chebu, které už jeden rok úspěšně působí a kde bylo potřeba zhruba osm set tisíc korun.

„My s Luckou to děláme dobrovolnickou formou, ale potřebujeme na platy lékařů a sester, na zdravotnický materiál. Takže především mzdy odborného personálu, zdravotnický materiál a kompenzační pomůcky se budou hradit z prostředků, které se podaří shromáždit," vysvětlila iniciátorka hospicu.
Mezi kompenzačními pomůckami budou například i speciální postele a další kompenzační pomůcky, které se budou zdarma zapůjčovat do rodin klientů mobilního hospicu.

Podstatou poskytovaných služeb je umožnit umírání doma, v domácím prostředím. Je určena lidem, kteří chtějí pečovat o své blízké a chtějí, aby zemřeli doma. V praxi bude tato služba vypadat tak, že rodina klienta osloví hospic, při první schůzce navštíví rodinu také hospicový lékař, který projde a posoudí zdravotní dokumentaci, posoudí, jak je specializovaná péče vhodná a potřebná, může také hned nadávkovat léky. Poté se sjednává smlouva a po jejím uzavření bude klientům dostupná po dobu 24 hodin denně speciální péče – například rodině odpadnou starosti s odvozem nemocného na návštěvy lékaře a podobně.

„Neznamená to, že lékař či sestry budou čtyřiadvacet hodin denně u klienta, ale budou po celou dobu dostupné," doplnila Csanálosi s tím, že dostupná péče je komplexní – tedy zdravotnická, sociální poradna, psycholog, duchovní. „Není to jen péče o toho člověka, ale prakticky o celou rodinu."
Odborně se zmiňovaná péče nazývá paliativní. „Tato péče znamená péče o umírajícího ve všech dimenzích. Na bázi lékařské přes sociální po spirituální po individuální vnímání potřeb jedince," doplnila kolegyni Lucie Davidová. „Paliativní péče se právě specializuje nejen na péči o toho nemocného, ale i o rodinu. Vzdělává ji a vede k tomu, aby se o pacienta uměla postarat, uměla se se stavem vyrovnat," dodala.

 
Autor: Jiří Kohout, Tachovský deník