Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Tiskové zprávy Nevyřešené restituce blokují modernizaci domova důchodců

Nevyřešené restituce blokují modernizaci domova důchodců

28. 4. 2014

Sloupnice – Návrat majetku církvím rozvířil debatu mezi politickou elitou i mezi běžnými lidmi. Stále se nabízí otázka, zda majetek vrátit či nikoliv. Objevují se také názory lidí, kteří chtějí vrátit ale ne takové množství.
Nevyřešené restituce blokují modernizaci domova důchodců

Nevyřešené restituce blokují modernizaci domova důchodců

V praxi se však ukazuje i problém, který má konkrétní dopad například na Domov pro seniory ve Sloupnici. Nevyjasněné vlastnictví majetku, které by mohl stát vrátit Kongregaci Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, blokuje veškeré investice do budov, ve kterých domov pro seniory provozuje svoji činnost.
 
V roce 2013 proběhla jednání o vrácení majetku sestrám boromejkám, které o něj projevily zájem. Do dnešní doby však nikdo nemůže říci, zda k tomuto předání dojde.
 
Pro obec, která má celý objekt k užívání, by to byla pouze malá komplikace. „Museli bychom platit nájem. V žádném případě neplánujeme zrušení domova. Je to významná budova, která do  vesnice patřila a patří od pradávna. Domov pro seniory je také významným zaměstnavatelem pro šedesát pět lidí," říká starosta obce Josef Škeřík.
Majitel nejasný
 
Původně katolickou školu postavil řád Boromejek v devatenáctém století ze sbírek. Od té doby vždy sloužila pro sociální účely.
 
Možnost navrácení tak nerozporuje ani ředitel domova Miroslav Šteyer. Problémem pro něj jsou nevyjasněné majetkové vztahy, což hned vysvětluje: „V současné době ubytováváme seniory na tří až čtyřlůžkových pokojích. Ty tvoří až polovinu ubytovací kapacity. Pokud bychom chtěli tyto pokoje upravit na nižší kapacitu, tak nemáme prakticky šanci sehnat peníze."
 
Do majetku, který nemá v současné chvíli jasného majitele, nikdo investovat nebude.  Problémem je tudíž sehnat peníze ze státních i krajských zdrojů.  Stejná situace se týká také sponzorů.
 
Kromě pokojů je v areálu i penzion, ve kterém bydlí senioři, kteří jsou víceméně samostatní. Problém však je, že není bezbariérový a jeho přestavba tak není možná bez větších investic. „V současné chvíli máme kapacitu naplněnou a jediná místa, která jsou volná, máme v penzionu. Ta však nejsme schopni zaplnit, neboť schody do prvního patra jsou pro starší lidi problém," popisuje Miroslav Šteyer.
Co bude dál?
 
Modernizace ubytovacích kapacit snižují konkurence schopnost v sociálních službách, což je problém do budoucna. Pokud by se však domov pro seniory potřeboval investovat do nutných oprav, tak je situace kritická. „Naštěstí jsme provedli vnitřní rekonstrukci v letech 2007 až 2012. Došlo například k úpravě poloviny pokojů a vyměnili jsme okna," popisuje, co je hotové, ředitel domova.
 
Další vylepšení je však v nedohlednu a nikdo neví, co bude dál. Jen to, že službu pro seniory nikdo nechce zrušit.
 
Domov pro seniory ve Sloupnici má v současné době kapacitu sto sedm lůžek. Z toho pět je volných v penzionu z důvodu nevyřešeného bezbariérového přístupu. Polovina pokojů je pro jednoho až dva lidi. Tím splňují nároky na moderní bydlení. Spádovost zařízení je hlavně pro Litomyšl a okolí.
 
Autor: Petr Šilar
FOTO: Domov pro seniory ve Sloupnici. Autor: Deník/ Petr Šilar