Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj V Zábřehu skončila válka 8. května ráno, v Šumperku až odpoledne

V Zábřehu skončila válka 8. května ráno, v Šumperku až odpoledne

7. 5. 2015

Šumperk /70 LET OD VÁLKY/ – Ostré boje se odehrávaly přesně před sedmi desítkami při osvobozování šumperského regionu. Konec 2. světové války byl na spadnutí, na Šumpersko tehdy mířila z několika směrů Rudá armáda. Nacisté ale nesložili zbraně a před vyklizením svých pozic se tvrdě bránili.
V Zábřehu skončila válka 8. května ráno, v Šumperku až odpoledne

V Zábřehu skončila válka 8. května ráno, v Šumperku až odpoledne

„Ještě 8. května se na řadě míst v okrese bojovalo a mnoho vojáků padlo. Němci dobře ovládali taktiku ústupového boje a nic nedali zadarmo," stručně shrnul poslední válečné dny historik šumperského muzea Zdeněk Doubravský.

Šumperský region osvobodil 4. ukrajinský front, který předtím musel prolomit dvě velká obranná pásma u Ostravy a v Jeseníkách. Němci dobře znali jejich význam.
Ještě v březnu 1945 Konrád Henlein osobně prohlížel barikády a zátarasy na Šumpersku a nabádal nacisty k poslednímu houževnatému boji. Sověti se ale blížili, už 22. dubna dobyla 60. armáda Opavu a postupovala dále na západ. Přímo na Šumperk mířil 106. střelecký sbor. Němci se přesto drželi urputně, dezerce nebo pokus o ni se totiž trestal smrtí. Šlo jim o to, aby prorazili ústupovoucestou do Čech. Ta vedla přes Olšany na Červenou Vodu.

V samotném městě Šumperku osvoboditele nikdo nevítal. Některé prameny uvádějí, že tehdy v okresním městě bydlelo jen kolem dvou desítek českých rodin. Při volbách v roce 1938 Sudetoněmeckou stranu, neformálně označovanou jako „Henleinovci," volilo 92 procent šumperských voličů.

„Z Rudé armády mělo civilní obyvatelstvo strach, lidé nevěděli, co mohou čekat, mnozí utíkali. Šumperk byl prakticky německé město," konstatoval historik Doubravský.

K Šumperku Rudá armáda dorazila 8. května ráno, část jednotek postupovala od Dolních Studének. Další sovětské vojsko se přemístilo vlakem od Horní Libiny přes Hrabišín a Nový Malín a na město zaútočilo ze severovýchodu od Holubího vrchu. Osvobozovací boje nicméně město a nakonec i celý okres přestálo bez vážnější hmotné újmy, poškozen nebyl ani jeden průmyslový objekt.

„Zábřeh byl osvobozen už 8. května ráno, ale teprve odpoledne se na věži šumperského kostela a na radnici objevila bílá vlajka a město kapitulovalo. Z těchto událostí se nezachoval téměř žádný obrazový materiál. Tehdejší obyvatelé neměli důvod dokumentovat prohru Německa. Daleko více historických snímků pochází z obcí, kde již žilo převážně české obyvatelstvo," vysvětlil Zdeněk Doubravský.

Při postupu k Zábřehu musela Rudá armáda s nacistickými vojsky svádět těžké střety Při nich ale pomáhali partyzáni, kteří operovali na Zábřežsku. Odbojáři jeden z nejtěžších bojů podstoupili ještě před příchodem sovětských vojsk u Cotkytle a účastnili se také osvobození města Zábřeh.

Stejně jako téměř v celé zemi, i na Šumpersku v poslední den války umíralo. Padlé sovětské vojáky i partyzány nyní připomínají pomníčky v řadě obcí i zápisy v kronikách. „Například u sudkovské textilky zasáhl granát rudoarmějce a utrhl mu obě nohy. Byl to úplně mladý kluk. Sovětský velitel také nařídil útok mezi Sudkovem a bludovským nádražím, tam padlo šestnáct vojáků. Mrtvých bohužel nebylo 8. května málo," uzavřel Zdeněk Doubravský.

 

 

Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/v-zabrehu-skoncila-valka-8-kvetna-rano-v-sumperku-az-odpoledne-20150506.html
Zdroj: http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/v-zabrehu-skoncila-valka-8-kvetna-rano-v-sumperku-az-odpoledne-20150506.html