Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Debata bez cenzury v Přerově

Debata bez cenzury v Přerově

31. 3. 2024

I v Olomouckém kraji jsme přivítali předsedu hnutí Víta Rakušana s otevřenou debatou bez cenzury. Zúčastnilo se jí přibližně 200 lidí v přerovském Klubu Teplo, z toho bylo přítomno mnoho mladých lidí, a trvala rekordních 2 hodiny 20 minut. Debata byla streamovaná a sledovanost chvílemi přesahovala 10 000 online přístupů.

Vít Rakušan

Vít Rakušan

Debata začala dotazem na volební preference ANO a co s tím? Předseda Rakušan popsal, jak jsou „vyluxované“ ostatní politické strany a co se děje v regionech. Pomůže třeba zákon o insolvencích dostat lidi z dluhových pastí, protože jinak „naženeme“ lidi do náruče populistů.

Muž z Přerova, který své město představil jako socioekonomicky slabší, se ptal, proč se zvyšují daně, ale nezvyšují se sociální dávky? Předseda Rakušan vysvětlil, že ministr Jurečka připravuje revizi sociálních dávek i důchodů. Vláda musela přijít na progresivnější daně vzhledem k obecné ekonomické situaci.

Několikrát jsme slyšeli nesmyslná hodnocení prosincového zásahu PČR na FFUK. Vít Rakušan dále přítomné srozumitelně poučil o kybernetických i obecných trestných činech. Podrobně se také probraly mechanismy postupů GIBS. Nevyhnuli jsme se ani tradičním tématům, jako je přítomnost Ukrajinců na území v České republice v režimu dočasné ochrany. Samozřejmě jsme se setkali s tradičními argumenty desinformační scény ve vztahu k ruské agresi na Ukrajině. Povzbudivě mluvil třeba mladý Rus, který obdivovatelům Putina vzkázal, že on se do Ruska vrátit nemůže, protože by ho tam kvůli jeho názorům zavřeli.

Probrala se také jaderná energetika, existence České pošty, přístup PČR k sexualizovanému násilí na ženách, minimální mzda, prvky demokracie napsané na tričku, komunikace vlády s občany a další. 

Přáli jsme si kvalitní kultivovanou debatu a dostali jsme ji. Děkujeme!

Přerov předal pomyslnou debatní štafetu do Havířova.

Autor: Alena Hálková