Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Tiskové zprávy STAN je proti rozšíření spalovny v Ostravě

STAN je proti rozšíření spalovny v Ostravě

27. 12. 2019

Povolení rozšířit v Ostravě-Mariánských Horách spalovnu nebezpečných odpadů vyvolalo na začátku prosince vlnu negativních reakcí u obyvatelů i zástupců města Ostravy. I přes protesty obyvatel a města, byl projekt rozšíření spalovny v prosinci schválen.

STAN je proti rozšíření spalovny v Ostravě

STAN je proti rozšíření spalovny v Ostravě

Veřejných jednání o rozšíření spalovny, které proběhly v průběhu letošního roku, se zúčastnil i člen hnutí STAN a starosta Ostravy – Hošťálkovic Jiří Jureček. Záměr rozšíření spalovny nebezpečných odpadů v Ostravě – Mariánských Horách vyvolal bouřlivé diskuze a jeho schválení vlnu nevole u občanů i zastupitelů města a kraje. “Uvědomujeme si, že spalovny jsou a budou potřeba, ale přesto by měl stát, ve chvílích jako jsou tyto, nechat rozhodnutí na městu, popř. kraji.”, upozorňuje Jureček. 

Odpadu neustále přibývá, tudíž je jasné, že se do budoucna spalovnám nevyhneme, protože budeme muset větší část nebezpečného odpadu likvidovat termických procesem. “Jde proto především o to, kde spalovny budou stát a jak budou provozovány„ , dodává starosta Hošťálkovic.

Vzhledem k faktům se není nutné obávat výraznějšího znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji, ale na druhou stranu by podle hnutí STAN bylo vhodnější, vzhledem přeexponované lokalitě v Mariánských Horách, nechat současnou spalovnu sloužit tak, jak slouží, a postavit novou spalovnu mimo centrum města, například v bývalém areálu Hrušovských chemických závodů nebo v jiné lokalitě s menší zastavěnosti a s nižší koncentrací obyvatel, bez vazby na bytovou zástavbu. 

Hnutí STAN je zastáncem rozhodování co nejblíže občanům a přesunu rozhodovacích kompetencí směrem k samosprávám jako je město a kraj, proto s rozhodnutím “o nás bez nás” jako v případě spalovny, nesouhlasíme.

 

Jiří Jureček, starosta MO Hošťálkovice a člen krajského výboru hnutí STAN

Autor: L Honusek 2