Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Tiskové zprávy Otázka krajských voleb vyvolala na sněmu moravskoslezského hnutí STAN vášnivou debatu

Otázka krajských voleb vyvolala na sněmu moravskoslezského hnutí STAN vášnivou debatu

21. 1. 2020

V úterý 21. ledna 2020 se konal v Brance u Opavy krajský sněm hnutí STAN Moravskoslezského kraje. Členové hnutí zde projednávali kandidátku pro krajské volby, které se budou konat na podzim letošního roku.

Krajský sněm STAN MSK

Krajský sněm STAN MSK

Hlavním cílem hnutí STAN pro rok 2020 bude uspět v krajských volbách, a to nejen v Moravskoslezském kraji, ale napříč celou republikou. Zároveň si chce STAN udržet svou středovou pozici, proto z předjednaných čtyř variant spolupráce zvolili zástupci hnutí po vášnivé diskusi většinově návrh, který v Moravskoslezském kraji počítá s podporou hnutí Ostravak a hnutí Nezávislí.Počítáme s integrací menších uskupení, ale vždy pod značkou STAN. Máme dobrou strukturu a věříme ve výsledky v krajských volbách. Chceme mít takovou sílu, která bude skýtat koaliční potenciál.”, okomentoval výsledek hlasování předseda hnutí STAN v MS kraje Jan Lipner.

 

Průzkumy uvádí, že hnutí STAN považují obecně lidé za stranu, která jim nejméně “vadí”. Zároveň se ale také jedná o nejpodceňovanější stranu a to by chtěl krajský výbor v letošních volbách změnit. “Pokud totiž u voličů uspějeme, bude to skvělý předpoklad pro úspěšné volby do Parlamentu ČR.”, řekl předseda hnutí Vít Rakušan, který se sněmu zúčastnil “na dálku” přes Skype. 

 

STAN má v tuto chvíli zastoupení v 11 krajských zastupitelstvích a je v devíti krajských koalicích. Nejen v MS kraji chce ve volbách do krajských zastupitelstvech zaujmout voliče především tématy, jako je školská reforma, podpora venkova (zmenšit rozevřené nůžky mezi venkovem a městy), ekologická a environmentální témata (kůrovec, voda, půda). Zároveň nebýt populistickými, radikálními nebo dogmatickými, jako současné parlamentní strany, ale nabízet především chytrá řešení. “Pevně doufám, že se budeme stále více profilovat jako suverénní, sebevědomé a politické uskupení s rozvážným přístupem k řešení současných problémů jak na lokální, tak regionální úrovni, ale hlavně jako strana s vizí pro budoucnost obcí, měst a krajů. V příštím roce 2021 bychom pak mohli usilovat o silnější mandát umožňující vstoupit do vlády a podílet se na řízení této země.”, doplnil Michael Rataj, starosta obce Branka u Opavy, ve které se sněm konal. 

 

Na závěr sněmu vyzval krajský výbor všechny podporovatele a členy hnutí z MS kraje k co největší aktivitě. Aby se ke STAN hlásili, byli týmoví a neztráceli kontakt se svými voliči i mimo volební období.

Autor: L Honusek 2