Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Z deníčku Rudolfa COGANA, náměstka hejtmana královéhradeckého kraje

Z deníčku Rudolfa COGANA, náměstka hejtmana královéhradeckého kraje

16. 4. 2024

Matěj Hlavatý, starosta Tetína to už má za sebou: důležitá „jižní“ spojnice do jeho obce je OK. Kraj využil slunného března a započal sezónu novým (a krásným) povrchem na úseku Dachovy - Červená Třemešná, 2 kilometry, ale frekventované, na významném tahu na střední Krkonoše. Šlo o poslední rozmlácený kus v trase HOŘICE A OKOLÍ –Pecka – Borovnice.   

Z deníčku Rudolfa COGANA, náměstka hejtmana královéhradeckého kraje

Z deníčku Rudolfa COGANA, náměstka hejtmana královéhradeckého kraje

Normálně se na silnicích zahajuje v dubnu. V prvním plánu oprava běžných výtluků, tedy děr ve vozovce. Ale začínají i velké investiční akce. Do 3. listopadu poběží stavební práce na mostech z Vrchlabí na Přední Labskou a do Špindlu. Budou částečné uzávěrky, jeden pruh, provizorní most. A začalo se dělat (do září) i na zajištění skalního svahu v Herlíkovicích. 
Od 15. dubna do konce května se uskuteční rekonstrukce opěrné zdi a propustku na silnici III/28448 pod Úhlejovem, to otevírá řešení úseku Obec Úhlejov – Město Miletín. V průběhu roku pak bude ještě nový povrch z Miletína nahoru do Zdobína. 
Na Hradecku běží práce na silnice Librantice - Libřice. Řidiči musí počítat, že do konce září nebude průjezdný usek od druhé části křižovatky ve Výravě až po křižovatku v Libřicích. Smiřice: od 15. dubna odstartuje rekonstrukce komunikace III/3089, za plné uzavírky. Od 15. dubna do 3. června bude probíhat kompletní oprava ocelového mostu a obnova asfaltu a silničního propustku na silnici III/32722 v obci Pamětník. A konečně Libčany - velká akce, od 29. dubna do konce října rozsáhlá rekonstrukce silnice III/32329 ve třech etapách. 
První začínající stavbou na Náchodsku bude rekonstrukce posledního 1,8kilometrového úseku komunikace III/3049 Červený Kostelec - Česká Skalice. Kromě rekonstrukce vozovky projde modernizací most, což si od 8. dubna do 20. října vyžádá úplnou uzavírku. Na přelomu dubna a května až do listopadu bude platit úplná uzavírka komunikace III/3038 v Sokolské ulici v Červeném Kostelci. Rekonstrukce ulice Sokolské začíná zhruba 20 metrů od hrany náměstí a počítá jak s rekonstrukcí vozovky, tak s úpravou celého uličního prostoru včetně rekonstrukce chodníků a dešťové kanalizace. Od 22. dubna do září budou silničáři pracovat na rozšíření a zpevnění krajnice na silnici III/28526 z Rokole na začátek Nového Hrádku, za kyvadlového provozu.. 
Na Rychnovsku od 15. dubna do září nastane úplná uzavírka na trase Skuhrov nad Bělou - Lomy, dělá se komunikace III/32112. Kromě výměny asfaltových vrstev zde dojde také k čištění odvodňovacího zařízení. V místech s nízkou únosností a značnými poruchami bude provedena lokální sanace podkladních vrstev. Zároveň bude provedena obnova vodorovného i svislého dopravního značení. 
Nová Paka, Lomnická začíná, bude to na dlouho, a od Šlejharovy ulice směr Stará Paka se ještě řeší právní vztahy. Velkým úkolem je zajisti pokračovaní přes celou obec Stará Paka, Jičín, Czech Republic až za Ústí do Syřenova, kde se teda fest rozpadá silnice směr Klepanda, i když to už je Liberecký kraj.  
Ale radost mám, jak se akce rozbíhají, a výběrová řízení letos končí i 30 - 40 % pod projektantskými cenami (krom specifických zakázek - nevyšel třeba most v u kurtů pro Obec Dřevěnice).

Rudolf COGAN, ekonomický náměstek Hejtmana Královéhradeckého kraje

Autor: Miroslav Sazeček