Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Hlášení z krajského zastupitelstva: Podatelna a rozdělený přebytek rozpočtu

Hlášení z krajského zastupitelstva: Podatelna a rozdělený přebytek rozpočtu

27. 2. 2024

Programu pondělního krajského zastupitelstva dominovaly materiály o financích, byť nejžhavější diskuse vzplanuly u jiných témat.

Hlášení z krajského zastupitelstva: Podatelna a rozdělený přebytek rozpočtu

Hlášení z krajského zastupitelstva: Podatelna a rozdělený přebytek rozpočtu


Jedním takovým byla hned úvodní přestřelka, kterou rozpoutali zastupitelé ANO, když obvinili hejtmana Kulhánka (STAN) z nečinnosti v případě obnovení činnosti podatelny a zřízení pobočky krajského soudu. O uvaření bylo rozhodnuto ještě v předchozím volebním období, kdy kraji vládlo ANO v čele s hejtmanem Kubisem, a i když se naši senátoři i poslanci snaží tlačit, aby byla zřízena, ať už ve Varech či v Chebu, pobočka plzeňského krajského soudu, což podporuje i ministr Blažek (ODS), nemá ani ministerstvo, natož pak kraj, v této věci žádnou výkonnou pravomoc a odklady ustanovení pobočky vyplývají z liknavosti plzeňského soudu při naplňování tohoto záměru. Senátor Balatka (STAN) v diskusi výstižně poznamenal, že k urychlení procesu by nejvíce napomohla spolupráce poslanců za ANO namísto obviňování hejtmana, který v dané věci nemůže učinit téměř nic.


Ředitel KKN März objasnil zastupitelům současnou situaci na interním oddělení chebské nemocnice, kde se (jako už několikrát v posledních letech) zkomplikovala personální situace. V nočních hodinách tak nyní sanitky musí vozit pacienty do Sokolova či Karlových Varů. Péče je tak i nadále zajištěna, vedení nemocnice usilovně hledá nové lékaře, kteří by naplnili chybějící počty v Chebu, ochotu dočasně pomoci v tomto směru vyjádřili i lékaři ze sokolovské nemocnice.


Prezentována byla i současná situace ohledně dostavby dálnice D6, kde zbývá dokončit 63 km. Nejpozději v červnu by měla být zahájena výstavba dalšího úseku Petrohrad – Lubenec o délce 12 km, snad ještě na konci roku by mohl přibýt i úsek Knínice – Bošov (délka 8 km).


V rámci finančních materiálů rozhodli zastupitelé o rozdělení více než 1 mld. Kč z přebytkového hospodaření kraje za rok 2023. celých 800 mil. Kč bude deponováno do Fondu budoucnosti, 80 mil. Kč poskytne kraj na opravu silnic 2. a 3. třídy. 43 mil. Kč poputuje do Lokte na opravu mostu přes Ohři, 16 mil. Kč do Mariánských Lázní na výstavbu kruhového objezdu v Plzeňské ulici. Miliony budou vynaloženy i na navýšení alokace do programu obnovy kulturních památek, na vybavení stomatologické pohotovosti v karlovarské nemocnici nebo na obnovu střechy Střední hotelové školy v Mariánských Lázních.


Zastupitelstvo schválilo i poskytnutí dotace pro Hasičský záchranný sbor na nákup vybavení (6,2 mil. Kč) a celý balík dotací pro sportovní subjekty. Mají podpořit sportování mládeže (9,75 mil. Kč), na pořádání vrcholných sportovních akcí (1,9 mil. Kč) a podporu vrcholového sportu (3,9 mil. Kč). Více než 100 mil. Kč bylo rozděleno mezi desítky organizací na zajištění sociálních služeb pro občany kraje.


Kraj přispěje čtyřem cestovním kancelářím na provoz leteckých linek z letiště v Karlových Varech v letošní letní sezóně, kdy se odtud bude létat do turecké Antalye, do Řecka do Heraklionu a na Rhodos, do bulharské Varny a Burgasu a nově i do izraelského Tel Avivu, na což bude v souhrnu z rozpočtu kraje určeno skoro 9 mil. Kč.


Vzhledem k tomu, že (alarmujících) 13 % dětí v našem kraji nemá svého pediatra, přispěje kraj na zřízení očkovacího centra pro tyto děti, kde jim bude poskytnut aspoň tento typ péče. Centrum bude sídlit v Karlových Varech.