Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Aktuality Krajské školy otevřou nové obory, je mezi nimi i šestileté gymnázium

Krajské školy otevřou nové obory, je mezi nimi i šestileté gymnázium

10. 3. 2014

Středním školám v kraji sice ubývají kvůli klesající demografické křivce žáci, přesto od nadcházejícího roku otevřou několik nových oborů. Jsou mezi nimi jak ty zakončené maturitní zkouškou, tak tradiční profese s výučním listem. Štěstí na ně měl letos zejména Sokolov.
Krajské školy otevřou nové obory, je mezi nimi i šestileté gymnázium

Krajské školy otevřou nové obory, je mezi nimi i šestileté gymnázium

Mezi největší unikát zřejmě patří otevření sokolovského přírodovědného gymnázia, které bude prvním šestiletým v kraji. Hlásit se na něj mohou jak nynější sedmáci základních škol, tak stejně staří studenti osmiletého gymnázia. Škola by chtěla od příštího školního roku přijmout třicet dětí.

"Studium bude zaměřeno na přírodovědné předměty společně s laboratorními pracemi," uvedla zástupkyně ředitele Daniela Částková.
V kraji jedinečný obor chystá také Střední živnostenská škola Sokolov, a to dvouleté pekařské práce. Novinkou na škole bude i tříletý obor specializovaný na práce cukrářské, řeznické a uzenářské. Každý z nich pojme 15 dětí.
"Tyto obory jsou určené pro žáky, kteří nemají na základní škole úplně dobré výsledky a vycházejí z nižších tříd. V Sokolově jich je poměrně dost. Proto jsme jim chtěli nabídnout možnost pro budoucí uplatnění," vysvětlila zástupkyně ředitelky pro praxi Hana Jandíková.
Po oboru toužili pět let
Svou nabídku rozšíří i sokolovská Integrovaná střední škola technická a ekonomická, která patří k největším v kraji. Deváťáci se nyní i tam mohou hlásit do čtyřletého oboru Informační technologie, který může studovat třicet dětí. Vedení školy o jeho otevření usilovalo pět let.


"Všechno jsme směřovali k tomu, že u nás tento obor v budoucnu bude. Investovali jsme do toho 14 milionů korun," řekl ředitel Pavel Janus.

Úpravy přichystalo pro nadcházející školní rok také vedení Integrované střední školy Cheb. Změnilo zaměření několika oborům. Mechanici-elektrotechnici se budou nově specializovat na robotizaci, stavebnictví zase na projekční činnost nebo stavební provoz.

"Profilaci jsme změnili kvůli trhu práce. Snažíme se, aby naši absolventi našli uplatnění," řekl zástupce ředitele Tomáš Babický Humeník.

Plány na nové obory mají i další školy. Třeba ostrovská průmyslovka by ráda vedle ryze technického vzdělávání, které je stále doménou chlapců, nabídla i jedno zaměření pro dívky. Podle ředitele školy Pavla Žemličky jde zatím pouze o vizi.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Jana Plechatá