Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Aktuality Rada schválila návrh rozpočtu na rok 2024. Do krajských silnic půjde nejvíce peněz v historii

Rada schválila návrh rozpočtu na rok 2024. Do krajských silnic půjde nejvíce peněz v historii

30. 11. 2023

Příjmy 37,356 miliardy a výdaje 37,989 miliardy korun – rada kraje na svém jednání 22. listopadu odsouhlasila návrh krajského rozpočtu na příští rok. Radní v návrhu uvolnili historicky nejvyšší částku do krajských silnic. Krajské zastupitelstvo bude schvalovat rozpočet na svém zasedání 14. prosince 2023.

Rada schválila návrh rozpočtu na rok 2024. Do krajských silnic půjde nejvíce peněz v historii

Rada schválila návrh rozpočtu na rok 2024. Do krajských silnic půjde nejvíce peněz v historii

Do krajských silnic půjde v příštím roce podle návrhu rozpočtu 1,7 miliardy korun, což je nejvíce v historii. Správa a údržba silnic (SÚS JMK) má v tuto chvíli ve své správě 4302 kilometrů silnic I., II. a III. tříd. V posledních dvou letech uvolnil Jihomoravský kraj finance pro krajské silničáře maximálně v řádech stamilionů, na začátku letošního roku to bylo 761 milionů (pro srovnání – v roce 2016 šlo o 265 milionů korun).

Zkrátka nepřijdou ale ani ostatní oblasti. Například oblast životního prostředí a vodního hospodářství pokrývá v návrhu rozpočtu částka 252 milionů korun, zvýšenou podporu bude mít také venkov.

„Přidáváme peníze v Programu rozvoje venkova. Na rok 2024 máme pro obce, svazky obcí a místní akční skupiny připraveno 65 milionů, tedy o 10 milionů více než v letošním rozpočtu," komentuje předseda výboru pro regionální rozvoj a krajský zastupitel Radomír Pavlíček (STAN).

Kraj ale nezapomíná ani na své kořeny a kulturu. „Těší mě, že se na jižní Moravě daří pečovat o její tradice a kulturu. Pravidelně každý rok patříme ze všech krajů mezi nejštědřejší podporovatele této oblasti. V novém rozpočtu na kulturu navrhujeme vyčlenit 413 milionů korun,“ dodává náměstek hejtmana pro oblast kultury a cestovního ruchu František Lukl (STAN).

Rozpočet myslí i na investice. Mezi největší investice přímo zahrnuté v návrhu rozpočtu patří například 200 milionů na obnovu S-centra Hodonín, 180 milionů na výstavbu Sanatoria Pálava, více než 116 milionů na rekonstrukci budovy Střední průmyslové školy chemické v Brně na Pionýrské, 71,4 milionu korun na přístavbu Střední školy Charbulova v Brně, 50 milionů na rekonstrukci výukového skleníku Střední zahradnické školy Rajhrad nebo 35 milionů na rekonstrukci gynekologicko-porodního pavilonu kyjovské nemocnice.

„Územní plánování má z rozpočtu finance potřebné na dokončení 3. aktualizace Zásad územního rozvoje JMK, která řeší koridory vysokorychlostních tratí. Podobně bude dokončená čtvrtá aktualizace, v rámci které dojde k uvedení Zásad územního rozvoje JMK do souladu s Politikou územního rozvoje ČR,“ říká k návrhu rozpočtu radní pro územní plánování Martin Maleček.

Příjmy 37,356 miliardy a výdaje 37,989 miliardy korun jsou v návrhu rozpočtu kvůli sjednocení metodiky krajů nově uváděny se započítanými transfery státního rozpočtu, na které kraje nemají vliv.  Jde o pravidelné příspěvky ze státního rozpočtu například na platy učitelů, výkon státní správy v přenesené působnosti, dotace poskytovatelům sociálních služeb nebo například dotace státu na evropské projekty, které kraj realizuje. Konkrétně v případě Jihomoravského kraje jsou v rozpočtu na rok 2024 zahrnuty transfery poskytované ze státního rozpočtu v celkovém objemu 25,7 miliardy. Ty „protečou“ rozpočtem, což se projeví zvýšením příjmů a výdajů rozpočtu o stejnou částku.

Výdaje jsou v návrhu krajského rozpočtu také vyšší o 633 milionů korun než příjmy, protože jsou do návrhu rozpočtu zahrnuty úspory z předchozího období a také plánovaný úvěr na projekt Sanatoria Pálava, který však kraj nemusí využít.

Autor: Martin Vérteši