Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Aktuality Mlýnský ostrov v Bílovicích nad Svitavou čeká radikální proměna

Mlýnský ostrov v Bílovicích nad Svitavou čeká radikální proměna

9. 11. 2023

Mlýnský ostrov, unikátní území v Bílovicích nad Svitavou, čeká proměna v oázu odpočinku, sportu a kultury. S prací na projektu revitalizace území se už začalo, hotovo by mělo být v roce 2025.

Mlýnský ostrov v Bílovicích nad Svitavou čeká radikální proměna

Mlýnský ostrov v Bílovicích nad Svitavou čeká radikální proměna

Řeka Svitava vytváří v Bílovicích nad Svitavou v místech, kde se rozděluje do dvou ramen, unikátní ostrov. Najdete na něm historický Koudelkův mlýn a starý průmyslový areál, který však již ztratil svoji původní funkci. Právě proto dozná Mlýnský ostrov radikální proměny, která ho otevře obyvatelům obce.

„Jedním z hlavních aspektů projektu Mlýnský ostrov je výstavba moderní základní školy. Tato nová budova bude sloužit také základní umělecké škole, tělocvičně a různým kroužkům. Navíc, prosklená lávka spojí budovu školy s jídelnou, což umožní dětem pohodlný a bezpečný přechod," okomentoval starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček (STAN).

Současná část mlýna bude transformována na restauraci s minipivovarem. Pro návštěvníky bude také k dispozici park s Amfiteátrem, nabízející výhledy na řeku a okolní krajinu.

Sport a pohyb

Mlýnský ostrov nebude jen o vzdělání a odpočinku, ale také o aktivním životním stylu. Plán projektu zahrnuje dvě multifunkční sportoviště na ostrově a také cyklostezku. Předpokládá se, že v budově mlýna bude také nabídka masáží, kosmetiky nebo také wellness. Na břehu řeky Svitavy vznikne obecní pláž, která nabídne další možnosti pro relaxaci a sport.

K projektu se vyjádřilo také mnoho obyvatel a návrh částečně vymysleli i studenti Vysokého učení technického v Brně, následně ho dopracovali architekti, kteří pro Bílovice již navrhli podobu obecního úřadu a knihovny. Projekt Mlýnský ostrov povede studio P. P. Architects, které zamýšlí stavět nové budovy v harmonii s původní mlýnicí. Bytový dům, který na ostrově již stojí tam i zůstane, ale zbytek ostrova se promění.

Hotovo v roce 2025

Demolice stávajících budov začne v prosinci, na jaře následujícího roku bude zahájena stavba nových objektů. Celý projekt by měl být dokončen na konci roku 2025, a v následujícím roce bude ostrov otevřen pro veřejnost, přičemž nová škola přivítá své první žáky.

Projekt Mlýnský ostrov obdržel dotaci ve výši 206 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj. Starosta Boháček plánuje na začátku roku 2024 žádat o další dotace, aby zajistil úspěšné dokončení tohoto výjimečného projektu. Projekt podpoří také mnoho soukromých investorů.

Autor: Martin Vérteši