Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Aktuality Jak cestovat z Prahy do Brna?

Jak cestovat z Prahy do Brna?

21. 10. 2014

Jak všichni dobře víme, rekonstrukce D1 podstatně omezuje kvalitu cestování mezi Brnem a Prahou.A tak mnoho lidí začalo využívat vlaky. Ale zareagovaly dráhy nějak na zvýšenou poptávku na osobní dopravu? Několik zkušeností.

V pátek jsem použil z Prahy do Brna rychlík EC 175 Jan Jesenius. Neznaje mapu, nastoupil jsem do vagónů maďarského přepravce. Úžasné dobrodružství. To, že byl vlak narvaný po střechu a místenky nebyly k dostání, byla věc jedna, ale když se v Praze nechtěly otevřít dveře u maďarských vagónů, začali cestující mírně panikařit. Boj o místo byl celkem slušný, bez vyražených zubů a vnitřních zranění. Kdo nestihl na toaletu před odjezdem na nádraží, měl smůlu. Ve dvou sousedních vagónech byly nefunkční toalety a uličky byly tak plné, že ani průvodčí nemohli projít. Nemluvím o důchodcích.

Dostat se do jídelního vozu, marná snaha.Stejně je velice těžké cokoliv objednat, protože obsluha na našem území neumí česky. A tak jsem se v duchu musel omluvit našim drahám. Nadáváme na ně, ale když jedu naším Brněnským drakem, připadám si jako v Orient Expresu. Je ale k zamyšlení, proč není možné posílit spoje, když je dálnice rozkopaná a proč trpíme, aby vlaky byly v tak katastrofálním stavu. A tak budeme muset začít budovat více úřadů v Brně, abychom nemuseli do Prahy. 

Autor: Jaroslav Žalkovský