Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Mladí v politice, aneb Pivoňka ovšem

Mladí v politice, aneb Pivoňka ovšem

15. 4. 2024

Proč mladí lidé vstupují do politiky a jsou ovlivnitelní názory ostatních? Na jaké problémy nejčastěji narážejí, pokud zasednou v zastupitelstvu nebo zda je motivací pro práci v politice finanční odměna? O těchto a dalších tématech diskutovali mladí lidé s jihočeskou poslankyní Pavlou Pivoňka Vaňkovou (STAN) a Martinem Pikousem, bývalým českobudějovickým zastupitelem za HOPB.

Mladí v politice, aneb Pivoňka ovšem

Mladí v politice, aneb Pivoňka ovšem

Hlavní motivací, proč mladí lidé vstupují aktivně do veřejného života, je chuť něco změnit. Shodli se na tom všichni. „Léta jsme nebyli spokojeni, jak to funguje u nás v obci. Řešili jsme kauzy tehdejší radnice a pak mi nabídli, zda bych nekandidoval. Teď jsem již druhé volební období zastupitelem,“ vyprávěl Pavel Müller, zastupitel obce Hlincová Hora u Českých Budějovic.

Diskuze se uskutečnila v Rabenštejnské věži v Českých Budějovicích a byla první z cyklu debat Pavly Pivoňka Vaňkové OVŠEM. Zúčastnily se jí na dvě desítky mladých lidí, ať už aktivních v politice nebo i těch, co jsou stále na vážkách.

„Jako dnes si vzpomínám, když se mě ptali, zda jsem v politice pouze do počtu. Proč to vůbec dělám,“ nadnesl další téma Karel Dundáček, člen mSTAN v Jihočeském kraji. „Těch situací, kdy mě chtěli starší kolegové poučovat jenom kvůli mému věku, jsem zažil opravdu hodně,“ kontroval mu Martin Pikous. 

Závěrem se všichni shodli, že mladí lidé mají v politice co nabídnout. „Mladí mají neotřelé názory a mohou do komunální politiky přinést jiný pohled a nám všem ostatním otevřít oči,“ shrnula za všechny poslankyně Pivoňka Vaňková.

Autor: Michal Novák