Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Azylový dům díky daru uspoří náklady na energie, pomohla Iniciativa Pivoňka

Azylový dům díky daru uspoří náklady na energie, pomohla Iniciativa Pivoňka

8. 4. 2024

Azylový dům díky daru uspoří náklady na energie, pomohla Iniciativa Pivoňka

Azylový dům díky daru uspoří náklady na energie, pomohla Iniciativa Pivoňka

Náklady na spotřebu elektrické energie pro svícení ve výši cca. 75 % procent uspoří už v letošním roce díky daru azylový dům pro rodiny s dětmi v Husinci na Prachaticku, který je největší svého druhu v Jihočeském kraji. Pocítí také snížení nákladů na údržbu světelné soustavy v řádech desítek tisíc korun během životnosti technologie.

Nové LED osvětlení v hodnotě 50 000 Kč darovala českobudějovická firma OSAM TRADE s.r.o. Kontakt a dar zprostředkovala jihočeská Iniciativa Pivoňka, která pečuje o rodiny s dětmi v Jihočeském kraji a spolupracuje s azylovými i dětskými domy, včetně toho v Husinci. Založila ji jihočeská poslankyně za STAN Pavla Pivoňka Vaňková.

„Podat pomocnou ruku lidem, kteří se ocitli v nouzi, dát jim pocit bezpečí a vytvořit podmínky k důstojnému bydlení je obdivuhodné. Proto jsme se rozhodli v Iniciativě Pivoňka mimo jiné pomáhat všem, co se takto starají o ostatní. Skvělé na to všem je, když najdeme lidi, kteří jsou špičkou ve svém oboru a k tomu mají ještě velké srdce. Rádi potom zprostředkujeme kontakt, jako v tomto případě,“ sdělila poslankyně.

Azylový dům dokáže ubytovat až 50 lidí v nouzi, a to zejména velké rodiny, které mají i devět členů. Zařízení navíc klade důraz na to, aby zde byla rodina pohromadě a na výchově se podíleli ne pouze matky, ale i mužští členové.

„Po několika násobném zdražení v loňském roce nás samozřejmě trápí náklady, které vydáváme na energie. Bohužel jako sociální zařízení získáváme sice finance na provoz, jiné to je s penězi na investice, které nám chybějí a shánějí se velmi těžko. Proto je tento dar pro nás nesmírně důležitý a znamená zásadní úsporu několika desítek tisíc korun ročně,“ uvedla Eva Dvořáková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Rybka provozující azylový dům v Husinci.

A to vše díky výměně části stávajícího osvětlení za úspornou LED technologii. „Konkrétně díky našemu daru uspoří azylový dům 7 548 kilowatt hodin za rok, což je při stávající ceně komodity téměř 40 000 Kč. Další významnou úsporou jsou náklady na údržbu, které budou v řádech desítek tisíc Kč po dobu životnosti technologie. Dojde také k úspoře emisí, a to téměř devíti tun CO2 ročně. Dosáhneme též lepšího světelného komfortu,“ prohlásil majitel a jednatel společnosti OSAM TRADE s.r.o. Josef Škrleta.

Autor: Michal Novák