Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN: Zrušení superhrubé mzdy ublíží samosprávám a nízkopříjmovým skupinám nepomůže

STAN: Zrušení superhrubé mzdy ublíží samosprávám a nízkopříjmovým skupinám nepomůže

19. 11. 2020

Hnutí STAN upozorňuje, že zrušení superhrubé mzdy v době ekonomického poklesu bude znamenat další dluhovou zátěž i výrazný zásah do rozpočtů obcí, měst a krajů. Poslanci STAN proto navrhují trvalou změnu rozpočtového určení daní ve prospěch samospráv, a rovněž požadují neprodleně otevřít společnou diskuzi nad komplexní změnou daňového systému.

STAN: Zrušení superhrubé mzdy ublíží samosprávám a nízkopříjmovým skupinám nepomůže

STAN: Zrušení superhrubé mzdy ublíží samosprávám a nízkopříjmovým skupinám nepomůže

„Výpadek příjmů rozpočtu za superhrubou mzdu bude znamenat razantní omezení investic i rozsahu veřejných služeb. Vláda nemůže takto ohrožovat stabilitu veřejných rozpočtů a je nutné urychleně jednat o řešení a kompenzaci prostředků samosprávám,“ říká Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.
 
Návrh na zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně ve výši 15 % resp. 23 % přinesou zásadní a trvalý pokles daňových příjmů obcí i krajů. Podle aktuálních predikcí mohou příští rok přijít až o 30 miliard korun.
 
„Musíme udělat maximum, aby obce dostaly peníze na opravu chodníků, revitalizaci parků, dostavbu sportovních kabin a dalších věcí, které se dotýkají každodenních životů lidí v obcích. Navrhujeme proto úpravu zákona o rozpočtovém určení daní, díky které budou podmínky financování jasné a předvídatelné, a která zajistí, že potřebné prostředky zůstanou v regionech,“ upozorňuje autorka návrhu Věra Kovářová.

Vyzýváme vládu ke společnému jednání o komplexní změně daňového systému

„Jsme v situaci, kdy příjmy rozpočtu výrazně klesají a výdaje rostou. Proto považuji za velmi nezodpovědné, když právě v této krizové době vláda přichází se zrušením superhrubé mzdy, aniž by měla sebemenší chuť něco ušetřit nebo najít příjmy jinde. Považuji to za další projídání veřejných prostředků na úkor našich dětí,“ říká předseda hnutí Vít Rakušan.
 
Zrušení superhrubé mzdy v podobě navrhované poslancem Andrejem Babišem paradoxně nepomůže nízkopříjmové skupině zaměstnanců ohrožených současnou krizí, ale naopak lidem s vysokým příjmem a stabilní prací.
 
„Struktura návrhu je nesmyslná. Vůbec nepomůže pracujícím s průměrným či podprůměrným příjmem, ale těm, kteří mají stabilní příjmy a rezervy pro zvládnutí krize. Budu požadovat, aby se neprodleně otevřela diskuze vládních i opozičních stran s odbornou veřejností nad komplexní daňovou reformou, která bude mít ambici snížit obrovské daňové zatížení práce a snížit tak výdaje nízkopříjmovým skupinám obyvatel. Bez toho naše veřejné rozpočty v následujících letech upadnou v kolaps,“ dodává Rakušan.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN