Hlavní stránka Info a média Komentáře Vít Rakušan: Lidem dochází trpělivost. Předložte zhodnocení restrikcí a pak žádejte o nouzový stav

Vít Rakušan: Lidem dochází trpělivost. Předložte zhodnocení restrikcí a pak žádejte o nouzový stav

20. 11. 2020

Projev Víta Rakušana v Poslanecké sněmovně k žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu - Vláda k nám v této situaci přichází s žádostí o nouzový stav na 30 dnů. A já říkám, s trochu bohorovnou žádostí, protože nouzový stav je něco, na co si nemáme zvykat. Je to krajní instrument, který se prostě dotýká ústavních práv lidí v České republice.

Vít Rakušan: Lidem dochází trpělivost. Předložte zhodnocení restrikcí a pak žádejte o nouzový stav

Vít Rakušan: Lidem dochází trpělivost. Předložte zhodnocení restrikcí a pak žádejte o nouzový stav

Nouzový stav je zcela výjimečný instrument a mělo by se s ním i takovým způsobem zacházet. Lidé by si od vlády zasloužili vždy, když přijde s žádostí o nouzový stav, podrobné zhodnocení jednotlivých opatření, která v České republice jsou zavedena. Zhodnocení, zda opatření skutečně podle měřitelných indikátorů měla nějaký smysl.

Posloucháme ministra Havlíčka, který nám po třech týdnech, kdy se nesmí chodit nakupovat v neděli, vlastně říká, že to opatření možná žádný smysl nemá. Tak má, nebo nemá? Co je ten indikátor? Měří to někdo? Nebo se to prostě jen zkusilo?

A když už se bavíme o supermarketech, proč v této chvíli neumožníme tedy otevřít provozovny i maloobchodníkům, kteří nemají problém zajistit to, aby právě na určité ploše se opravdu pohyboval jenom jeden zákazník? A je to mnohdy o mnoho jednodušší než v těch velkých nákupních centrech. Abych nikomu nefandil a nelobboval za jednu skupinu, vyberu si obchod, který mám já osobně rád - knihkupectví. Proč nejsou otevřena například knihkupectví a podobné provozovny? Je schopen ten knihkupec, ten, kdo tam prodává, zajistit, aby všechna opatření byla dodržována? Je. A mnohem snazším způsobem, než je to v supermarketech.

Ono je prostě potřeba prokázat, že systém opatření, se kterými vláda přichází, má logiku. A tady se dostávám k tomu základu. Dokažte nám to! Pokud nás žádáte o nouzový stav, zhodnoťte jednotlivá opatření a řekněte nám, jestli jsou to právě ta, která skutečně pomohla. Já prostě nevidím jediný důvod, proč bychom takové zhodnocení neměli dělat po kratších časových intervalech.

Jak to vůbec vypadá s testováním? Jsou v současné době dostatečně využity i kapacity všech soukromých laboratoří, které mají potřebné vybavení a kvalifikaci k tomu, aby testovaly? Jakým způsobem to vypadá se zaváděním testování v sociálních zařízeních v České republice? Už se skutečně povedlo otestovat nejohroženější skupiny pečovatelek, důchodce, klienty v sociálních zařízeních? Jakým způsobem se připravuje testování pedagogických pracovníků při nástupu do škol, aby otevření škol, na které apeluji, proběhlo bez problémů a nepředstavovalo nemístné riziko především pro starší pedagogy?

Jak to vypadá s kompenzacemi pro maloobchod, který trpí nejvíce? Máme tady nějaký program Antivirus. Ten je pro zaměstnance. Ale ti, kteří mají zavřeny svoje malé provozovny, mnohdy podle mě zbytečně a řekněme ve velké kontrapozici k otevřeným supermarketům - jakým způsobem jim vláda pomůže? Kde je slíbená pomoc samoživitelkám?

Jak to vypadá se stavem a funkčností hygienických stanic? Existuje v této chvíli jistota, že všechny z nich pracují takovým způsobem, aby v žádném regionu nehrozilo zhoršení situace více než v jiném? Je trasování po celé republice srovnatelné? Zvládají to některé kraje o poznání hůře než ty ostatní? Soustředíme se trochu lokálně na krizový management, nebo se díváme jenom na celková čísla?

Prostě těch otázek je spousta. A prodlužovat nouzový stav bohorovně na 30 dnů bez toho, aniž bychom měli zhodnoceno, co ta opatření doposud přinesla, prostě možné není. Chovejte se k lidem tak, že jim budete věci vysvětlovat, že jim budete opravdu schopni doložit, že vaše opatření mají smysl. Zodpovědět odpovědi na všechny tyto otázky, na které se veřejnosti odpovědi nedostávají.

A až poté pokorně předstupujte před Sněmovnu a žádejte o to, abychom lidem omezovali jejich ústavní práva. Protože to, že se situace nyní lepší, není vaše zásluha, ale je to zásluha všech trpělivých lidí v České republice. Ale ta trpělivost už jim pomalu dochází.