Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rodinné farmy mají smůlu, z přesunu miliardy profitují velkochovatelé a holdingy

Rodinné farmy mají smůlu, z přesunu miliardy profitují velkochovatelé a holdingy

12. 12. 2017

Jana Krutáková

Jana Krutáková

Vládní poslanci chtějí přesunout jednu miliardu korun ve prospěch velkochovatelů na úkor malých zemědělců a rodinných farem. Rozhodnutí už posvětil zemědělský výbor. Negativní dopad pocítí venkov, změna přispěje k jeho vylidňování.

„Přesun jedné miliardy v kapitole rozpočtu ministerstva zemědělství ve prospěch tzv. agropotravinářského komplexu na úkor podpory venkova a lesního hospodářství jednoznačně poškozuje malé zemědělce a obce, a přispívá k vylidňování venkova. Na miliardovém přesunu profitují pouze velkochovatelé a agropotravinářské holdingy, které si mohou dovolit investovat stamiliony korun,“ říká členka zemědělského výboru Jana Krutáková (STAN).

„Návrh poslance ANO Karla Turečka, který přesouvá miliardu ve prospěch agropotravinářského komplexu, znamená snížení podpory pro malé a začínající zemědělce o půl miliardy korun. Tento krok přispívá k centralizaci českého zemědělství, jelikož na dotace v tomto segmentu dosáhnou pouze největší žadatelé kvůli vysoké hranici pro finanční spoluúčast,“ dodává Krutáková.

Poslanci z ANO, kteří stojí za tímto přesunem, se zaklínají potravinovou soběstačností. „Přijde nám absurdní, jak se všichni před volbami předháněli s přidáním učitelů, vláda zamítla peníze na opravy obecních komunikací a kulturních památek, a nakonec přistane miliarda korun na účtech v segmentu agropotravinářského komplexu. Budeme se ptát na důvody,“ říká předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Kromě toho poslanecký klub jednal o doplňovacích volbách do Senátu. V nich bude na Trutnovsku za STAN kandidovat starosta Vrchlabí Jan Sobotka. „Pan starosta má podporu ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Zelených, Východočechů a LES. Jsme rádi, že jsme byli schopni nabídnout kompetentního člověka, na kterém se shodnou i ostatní a nedochází tak ke tříštění hlasů. Velkou šanci má i proto, že na rozdíl od jiných kandidátů má jasno v tom, do jaké parlamentní komory opravdu chce,“ dodává předseda STAN Petr Gazdík.

Autor: Karel Kreml