Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Nesmíme se stát montovnou Evropy, klíčová je motivace učitelů

Nesmíme se stát montovnou Evropy, klíčová je motivace učitelů

5. 12. 2017

Starostové navrhují investovat příští rok necelých 16 miliard korun do systému motivace a odměňování učitelů.

Věra Kovářová, členka rozpočtového výboru a poslankyně STAN

Věra Kovářová, členka rozpočtového výboru a poslankyně STAN

Chtějí tím zabránit odcházení těch nejlepších pedagogů a zvýšit motivaci ve sféře školství pracovat. Kromě toho Starostové podají novelu zákona o EET, která ruší 3. a 4. vlnu

„Předkládáme návrh, který přidává 15,6 miliard korun na odměňování učitelů. Smyslem tohoto návrhu není plošné navyšování mezd, ale motivace a odměňování těch nejlepších pedagogů. Vyzýváme proto budoucího ministra školství, aby nastavil systém motivace a odměňování učitelů, prostředky na to bude mít. Pohlídáme si to. Všichni slibovali navýšení na 130 % průměrné mzdy, my jako jediní to plníme,“ říká poslankyně a členka rozpočtového výboru Věra Kovářová (STAN).

„Abychom si mohli být jisti, že za 20 let nebudeme montovnou a naše děti budou mít šanci uspět v mezinárodním konkurenčním prostředí, je v našem bytostním zájmu investovat do vzdělání. Je to i odpověď na otázku bezpečnosti, v dnešní době je zásadní nepodléhat dezinformacím,“ říká předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Starostové také navrhují pohnout s výstavbou mateřských školek. „Existují stovky žádostí o dotace na výstavbu mateřských školek, jen ve Středočeském kraji evidují neuspokojené žádosti ve výši jedné miliardy korun. Celková výše neuspokojených žádostí v oblasti školství v České republice se pohybuje kolem čtyř miliard korun. Projekty jsou hotové, stavební povolení města získala, chybí jen peníze. Navrhujeme proto navýšit dotační tituly o 500 milionů korun pro příští rok a další roky dotace zvyšovat,“ říká Kovářová (STAN).

Kromě toho Starostové navrhují přidat 28 milionů na podporu mezinárodní mobility mládeže a neziskových organizací, které s mládeží pracují, dále 250 milionů na rekonstrukce místních komunikací a 300 milionů na rekonstrukci kulturních památek. „Z našich analýz vyplývá, že naprostá většina dotací investovaných na opravy památek se státu vrátí na daních a pojištění. Zároveň tím vytváříme nové turistické body zájmu a s tím jdou ruku v ruce nové podnikatelské příležitosti v regionech,“ říká Kovářová.

„Celkově se bavíme o 16,6 miliardách korun, které by byly využity z kapitol státního rozpočtu těch rezortů, které jej opakovaně nebyly schopné vyčerpat. Konkrétně se jedná o ministerstva financí, práce a sociálních věcí, obrany, dále z kapitol státního dluhu a všeobecné pokladní správy,“ říká Kovářová.

Starostové rovněž hledají podporu pro změnu podoby EET. „Máme připravený návrh na zrušení 3. a 4. vlny a definování účastníků evidence pouze na ty, kteří jsou plátci DPH. V tuto chvíli jednáme s ostatními kluby o společné podpoře,“ dodává Farský.

Autor: Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN