Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rakušan: Důrazně žádáme ministra zahraničí, aby podal o stavu vyhoštění ruských diplomatů podrobné informace.

Rakušan: Důrazně žádáme ministra zahraničí, aby podal o stavu vyhoštění ruských diplomatů podrobné informace.

1. 6. 2021

Zástupci hnutí STAN vyzvali na tiskové konferenci ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka, aby v tomto týdnu předstoupil před poslance na plénu a podal o stavu vynuceného odchodu ruských diplomatů, kteří byli vyhoštěni v reakci na výbuch ve Vrběticích, veškeré informace. Pokud tak ruská strana neučiní, měla by česká vláda podniknout rázné kroky. Ve věci ukončení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo apeloval na nutnost prošetření u soudu. Dlouhodobě však upozorňují na nekalé praktiky, jež se kolem celého případu dějí. 

 

Rakušan: Důrazně žádáme ministra zahraničí, aby podal o stavu vyhoštění ruských diplomatů podrobné informace.

Rakušan: Důrazně žádáme ministra zahraničí, aby podal o stavu vyhoštění ruských diplomatů podrobné informace.

„Chceme slyšet, zda ruská strana dodržela podmínky, které stanovila naše vláda po diplomatické roztržce v souvislosti s neoprávněnou operací ruských tajných služeb na území České republiky. Nemůžeme tuto kauzu nechat pozvolna vyšumět. Musíme skutečně po našem ministerstvu zahraničních věcí, po místě, které garantuje naší zahraniční politikou požadovat informace, zda byly veškeré dohody naplněny. Pokud by se tak nestalo, poruší tím Rusko čl. 11 Vídeňské úmluvy o diplomatických vztazích,  což by ze strany České republiky vyžadovalo dostatečně důraznou reakci,” vysvětlil postoj hnutí STAN předseda Vít Rakušan 

Podle Víta Rakušana by se také měla dostat k soudu kauza Čapí hnízdo po zveřejnění závěrů policejního vyšetřování. Ten jediný totiž může nezávisle rozhodnout, zda se v tomto případě skutečně jednalo o dotační podvody.

„Presumpci neviny nikdo nepopírá,naopak se domníváme, že i v zájmu samotného Andreje Babiše by mělo být, aby se jeho kauza projednala u soudu. Jedině soud je totiž schopen říci, zda premiér Babiš vinen z dotačního podvodu je či není. To je ovšem otázka právní a moc doufám, že nebude vyvíjen žádný nátlak na státní zastupitelství, případně potom na soudy, aby nějakým způsobem rozhodly. Nechme státní zastupitelství i soudní soustavu v České republice pracovat bez politických tlaků,” poznamenal Rakušan a připomněl již zaznamenaný tlak ze strany ministryně Benešové na Pavla Zemana. Hnutí STAN od začátku poukazuje na fakt, že pokud premiér čelí takto závažným podezřením, nemá zastávat takto vysokou funkci. 

 

Autor: Tomáš Pergl