Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Mlčení Evropské komise ohledně auditů Babišových firem není namístě

Mlčení Evropské komise ohledně auditů Babišových firem není namístě

17. 9. 2019

Evropská komise, jejíž pracovníci provádějí audit čerpání evropských peněz firmami spojenými s premiérem Andrejem Babišem, nadále odmítá poskytnout pracovní verzi auditních zpráv.

Mlčení Evropské komise ohledně auditů Babišových firem není namístě

Mlčení Evropské komise ohledně auditů Babišových firem není namístě

Poslankyně Věra Kovářová (STAN), která o poskytnutí auditní zprávy požádala, se proti zamítavému rozhodnutí ze začátku srpna odvolala, ovšem bezúspěšně. Nyní zvažuje využití dalších opravných prostředků.

“Vyrozumění o tom, že mému odvolání Komise nevyhověla, dorazila do mé schránky před pár dny. Vůbec tomu tajnůstkářství nerozumím, v případě premiéra by měl přece veřejný zájem na poskytnutí informací převládnout. Rozumím tomu, že požadovaný dokument neposkytly české orgány, od evropských bych ale očekávala jinou úroveň transparentnosti,” vysvětluje Kovářová.

Ta nyní zvažuje, že ve spolupráci s europoslancem Stanislavem Polčákem (STAN) rozhodnutí napadne před unijními soudy, případně se se stížností obrátí též na evropskou ombudsmanku. 

“Netransparentní počínání Komise v této věci dlouhodobě kritizuji. Dokonce jsem ji na jaře letošního roku interpeloval a odpověď, bohužel dost vyhýbavou, jsem obdržel až po výrazném překročení předepsaných lhůt. Váhavý a netransparentní postup Komise není namístě a já osobně doufám, že komisařka Jourová, která bude mít transparentnost na starosti, to nenechá jen tak. Pro začátek by Komise měla seznámit veřejnost alespoň s finální podobou auditní zprávy. Právě k tomu jsem ji včera na plénu Evropského parlamentu vyzval,” uzavírá Stanislav Polčák.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN