Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Vláda omezuje opozici. Blokuje její návrhy ve sněmovně

Vláda omezuje opozici. Blokuje její návrhy ve sněmovně

10. 9. 2019

V Poslanecké sněmovně leží více než 360 návrhů zákonů, jejichž projednávání vládní strany odkládají na neurčito, zatímco zavádí další a další povinnosti pro české občany. 

Vláda omezuje opozici. Blokuje její návrhy ve sněmovně

Vláda omezuje opozici. Blokuje její návrhy ve sněmovně

Premiér opozici obviňuje, že zatímco on pracuje, opozice „jen kecá“.

„Není to pravda, jak říká pan premiér. Naopak ve Sněmovně leží mnoho našich návrhů, které vládu vůbec nezajímají a nechce je řešit. Pak z nich ale vysosá to nejlepší a předloží je sama. To je realita dneška,“ pozastavuje se nad jednáním vlády předseda STAN Vít Rakušan.
 
Takovým příkladem je propouštění těhotných žen z vezení bez ohledu na závažnost trestu.
 
„Předložili jsme jednoduchý návrh, který ruší povinnost propouštět těhotné vražedkyně na svobodu a zavádí možnost soudům rozhodnout o propuštění dle závažnosti trestného činu. Zaráží nás ovšem, že vláda, která k tomuto návrhu vyjádřila souhlasné stanovisko i ve zrychleném řízení přichází s tím, že chce pracovat na svém vlastním návrhu. Pokládám si otázku, to nevědí o čem hlasovali nebo jim najednou vadí, že je to opoziční návrh? Vždyť nám jde především o řešení pro budoucí případy těhotných vražedkyň – proto bychom se alespoň na takové věci měli shodnout,“ doplňuje Jan Farský.
 
STAN se i přes nevoli vládní koalice pokusí prosadit řadu svých důležitých témat a návrhů, stejně jako bude blokovat vládní nesmysly.
 
„Budeme hlasovat proti zavedení 3. a 4. vlny EET, která je pouhým nástrojem šikany drobných živnostníků. Nejsou to řemeslníci, lékaři nebo provozovatelé kiosků na hřišti, kteří okrádají stát o miliardy, ale velcí podnikatelé, kteří si tu přihrávají dotace na svůj byznys. Již v minulosti jsme navrhovali kompromisní řešení, které by z povinnosti EET vyjmula neplátce DPH, nicméně u zástupců levicové vlády jsme s návrhem neuspěli, protože pro ně jsou z podstaty všichni živnostníci ti zlí,“ říká poslankyně Věra Kovářová.

„Daň z nemovitosti v současné podobě je nemorální nástroj, který kupujícího odrazuje od koupi nemovitosti. V době nedostupného bydlení je naprosto nešťastné požadovat po kupujících čtyřprocentní sazbu, na kterou se nevztahuje ani hypotéka. Vlastní bydlení by nemělo být nějaké výsostné právo pro nějakou elitu, ale běžná věc pro každou rodinu,“ dodává Kovářová.
 
Ve třetím čtení bude na této schůzi projednávána také novela lesního zákona, STAN předkládá pozměňovací návrh.
 
„Vítáme novelizaci lesního zákona, která reaguje na kůrovcovou kalamitu a uvádí nástroje, jak ji vzdorovat. Vládní novela však zavádí nové povinnosti pouze pro hospodáře hrazené státem, čímž by vznikla disproporce mezi hospodáři financovanými státem a těch, jejichž činnost je hrazená z jiných zdrojů. Proto jsme přišli s pozměňovacím návrhem, který zavádí stejné povinnosti pro všechny lesní hospodáře,“ představuje návrh hnutí STAN Jana Krutáková.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN