Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Konec duplicitního a nejasného rozhodování. Vytvořili jsme přehlednou strukturu v boji s pandemií

Konec duplicitního a nejasného rozhodování. Vytvořili jsme přehlednou strukturu v boji s pandemií

10. 1. 2022

Na návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se hned na prvním řádném jednání nové vlády podařilo schválit zrušení Rady vlády pro zdravotní rizika. Její existence značně komplikovala koordinaci krizových opatření nebo ztěžovala začlenění Centrálního řídícího týmu ministerstva zdravotnictví do Ústředního krizového štábu. Změnil se také statut Ústředního krizového štábu. Jde tak o první splněný krok, který si Rakušan před vstupem do vlády stanovil. Na celkové revizi krizové legislativy se dále pracuje.

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana stála Rada vlády pro zdravotní rizika, kterou zřídila Babišova vláda, kompletně mimo systém. „Pouze vytvářela konkurenci Ústřednímu krizovému štábu a lidé často nevěděli, která z navržených opatření vlastně platí. Schválené změny jsou prvním a rychlým řešením do doby, než připravíme komplexní revizi statutu Ústředního krizového štábu,“ dovysvětlil šéf resortu vnitra a předseda hnutí.

„Od začátku jsme slibovali, že v rámci řízení protipandemických opatření vytvoříme takovou strukturu, která bude přehledná, funkční, a budou z ní vycházet taková opatření, která budou jednoduše zdůvodnitelná,” shrnul Rakušan.„Struktura bude především odpovídat krizovému řízení, jak je legislativně v českých zákonech zakotveno,” dodal. 

Ústřední krizový štáb se pak dočkal nového statutu. Výslovně se tak rozšiřuje jeho role na koordinaci těch činností, které spadají pod zákon o Integrovaném záchranném systému a pandemický zákon. V návaznosti na zrušení Rady vlády pro zdravotní rizika se do Ústředního krizového štábu začlenila jako odborná pracovní skupina Centrální řídící tým ministerstva zdravotnictví. Členem štábu se také stal zástupce ministerstva spravedlnosti, které v něm jako jediné ministerstvo dosud chybělo.

„Zároveň jsem na své kolegy z vlády apeloval v jedné věci - aby do Ústředního krizového štábu skutečně chodili nominanti ministerstev, kteří mají rozhodovací pravomoci. Aby to nebyl orgán, kam se posílají úředníci pro to, aby byla odškrtnuta fajfka, že se účastnili, ale aby to byli lidé, kteří skutečně rozhodovat budou,” dodal na tiskové konferenci vlády její první místopředseda.

Autor: Filip Reinöhl