Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Vlček: Lidem zasaženým energetickou krizí je potřeba pomoci efektivně a cíleně co nejdříve

Vlček: Lidem zasaženým energetickou krizí je potřeba pomoci efektivně a cíleně co nejdříve

11. 1. 2022

Poslanecká sněmovna dnes projednává vládní návrh zákona ve stavu legislativní nouze o státní sociální podpoře. Novela zákona umožní zvýšení příspěvku na bydlení, na který by současně mělo dosáhnout více lidí. Stát tak bude moci adresně pomoci domácnostem, které se dostávají do finančních problémů v souvislosti s trvající energetickou krizí. Pro hnutí STAN je schválení tohoto návrhu jednou z priorit.

Vlček: Lidem zasaženým energetickou krizí je potřeba pomoci efektivně a cíleně co nejdříve

Vlček: Lidem zasaženým energetickou krizí je potřeba pomoci efektivně a cíleně co nejdříve

“Zvyšující se ceny energií jsou opravdu významný problém, který se dotýká většiny obyvatel České republiky, především pak těch nízkopříjmových. Není to ale problém, který by vznikl před Vánoci, kdy odstupující vláda Andreje Babiše předložila Poslanecké sněmovně návrh na odpuštění DPH, který by, mimochodem, udělal další sekeru do státního rozpočtu ve výši asi 25 miliard korun. Ten problém bobtná dlouhou dobu. Bohužel jsme v minulosti významně zaspali i v naší české energetice, v její modernizaci. Ujel nám vlak nejen v obnovitelných zdrojích energie, ale také u výstavby nových jaderných zdrojů. Tento aktuální problém tedy není pouze důsledkem momentálních celoevropských trendů,” vysvětlil na tiskové konferenci nově zvolený 1. místopředseda poslaneckého klubu hnutí STAN Lukáš Vlček.

Pokud novela projde legislativním procesem, zvýší se tzv. normativní náklady na bydlení o pevně stanovené částky podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení. Příspěvek na bydlení by pak mohli pobírat i lidé v podnájmu a osoby užívající služební byt. 

“Příspěvek bude možné dostat i zpětně od 1. ledna. Podle propočtů, které máme, tak na něj může dosáhnout zhruba 20 až 25 procent domácností. A bude to opravdu adresná a efektivní pomoc. Proto hnutí STAN vládní návrh podporuje,” dodal Vlček.
Vedle toho se většímu okruhu domácností zpřístupní i další dávka – tzv. mimořádná okamžitá pomoc.

Autor: Sára Beránková, tisková mluvčí STAN