Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hraba: Volební zákon má k dokonalosti daleko, ale je to kompromis odstraňující velké nerovnosti

Hraba: Volební zákon má k dokonalosti daleko, ale je to kompromis odstraňující velké nerovnosti

14. 4. 2021

Očekávaná novela volebního zákona dorazila do Senátu. Ve středu se jí na svém jednání zabývala Stálá komise Senátu pro Ústavu a parlamentní procedury. Senát nemůže být při schvalování volebních zákonů Poslaneckou sněmovnou přehlasován, a proto již od počátku její přípravy o ní zástupci obou parlamentních komor společně intenzivně jednali. O novele jako celku by měli senátoři rozhodovat na konci dubna.

Hraba: Volební zákon má k dokonalosti daleko, ale je to kompromis odstraňující velké nerovnosti

Hraba: Volební zákon má k dokonalosti daleko, ale je to kompromis odstraňující velké nerovnosti

„Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní,“ říká předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba. „Novela zmírňuje obrovské nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů, byť ne úplně stoprocentně. Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem,“ doplňuje senátor Hraba.

Značnou roli při schvalování nových volebních pravidel hrála i rychlost. Ústavní soud totiž zrušil část volebního zákona pouhých osm měsíců před volbami. „Po rozhodnutí Ústavního soudu někteří tvrdili, že se nová pravidla schválit nestihnou. Poslanci však novelu schválili 63 dní po rozhodnutí soudu a v Senátu také průtahy neočekávám,“ konstatuje senátor Hraba.

Novela zachovává čtrnáct volebních krajů, načítací kvórum pro volební koalice by nově mělo být sníženo na sedm procent pro koalice dvou stran, resp. jedenáct procent pro koalice tří a více stran. 

V novele volebního zákona naopak chybí možnost korespondenčního hlasování, kterou právě Senát dlouhodobě podporuje. Její podporovatel v horní komoře Marek Hilšer je připraven přednést pozměňovací návrh, který by tuto možnost pro občany pobývající v zahraničí do zákona zapracoval. „Sněmovna při schvalování bohužel opět zakotvení této možnosti promarnila,“ říká Hilšer. „Absence korespondenční volby představuje neomluvitelný dluh vůči našim občanům. Je ostuda, že o tom, co se v jiných demokratických zemích považuje za standard, u nás diskutujeme už desítky let a stále není politická vůle výkon volebního práva občanům v zahraničí usnadnit,“ doplňuje senátor.

Návrhem novely volebního zákona se budou senátoři zabývat na své další schůzi, která proběhne 28. dubna.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN