Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN přichází s Vrbětickou výzvou. Žádá spravedlivé odškodnění osob postižených tragédií a brzké zveřejnění závěrů vyšetřování

STAN přichází s Vrbětickou výzvou. Žádá spravedlivé odškodnění osob postižených tragédií a brzké zveřejnění závěrů vyšetřování

19. 4. 2021

Podle zástupců STAN jde po zjištění závažných okolností kolem vrbětické tragédie o útok na suverenitu České republiky. Poslanci hnutí budou chtít v úterý přijmout na půdě sněmovny odsuzující rezoluci vůči ruské federaci. Starostové z regionu, který byl tragédií postižen žádají skrze tzv. Vrbětickou výzvu brzké zveřejnění závěrů vyšetřování a spravedlivé odškodnění osob, které byly před necelými sedmi lety tragédií zasaženy.

STAN přichází s Vrbětickou výzvou. Žádá spravedlivé odškodnění osob postižených tragédií a brzké zveřejnění závěrů vyšetřování

STAN přichází s Vrbětickou výzvou. Žádá spravedlivé odškodnění osob postižených tragédií a brzké zveřejnění závěrů vyšetřování

„Útok na suverenitu naší země, nemůže zůstat bez rázné odezvy vůči Ruské federaci. Na zítřejším jednání sněmovny budeme chtít prosadit rezoluci odsuzující ruský teroristický čin na našem území a vyzvat vládu k okamžitému zamezení ruského vlivu na našem území. Považuji za klíčové již nyní požádat o podporu spojence z Evropské unie a NATO, kteří by měli odsoudit akt agrese vůči suverenitě členské země,“ říká předseda hnutí STAN Vít Rakušan. 

Po zjištění závažných skutečností našich tajných služeb přicházejí starostové z okolí Vrbětic s tzv. Vrbětickou výzvou, ve které požadují spravedlivé odškodnění i zveřejnění závěrů vyšetřování.

“Vyšetřování tragédie trvá téměř sedm let, pokud je nyní znám viník, který to způsobil, tak žádáme plné odškodnění právnických i fyzických osob. Tragická událost byla pro zdejší rodiny utrpením a mnoho z nich si nese následky dodnes, aniž by jejich újma byla spravedlivě odškodněna. Chceme také, aby stát konečně po necelých sedmi letech od tragédie co nejdříve zveřejnil finální závěry vyšetřování, aby bylo každému občanovi v regionu i v naší zemi zřejmé, kdo je za výbuch v areálu Vrbětic zodpovědný,” upozorňuje autor Vrbětické výzvy a starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák.

Starostové a nezávislí ze Zlínského kraje na dnešní jednání navrhují usnesení krajského zastupitelstva, které má podpořit Vrbětickou výzvu starostů z okolí Vrbětic.

„Tragická událost a její následky se dotýkají velké části regionu Zlínského kraje, proto jsme připravili na jednání zastupitelstva návrh usnesení, které žádá brzké zveřejnění informací a  žádá Vládu, aby vysvětlila, jak je možné, že ve skladech v těsné blízkosti několika obcí byla skladována nebezpečná munice, když tam měla být uskladněna pouze tzv. delaborovaná munice. Krajské zastupitelstvo by mělo také dát jasně najevo, že poskytnuté odškodnění pozůstalým, vlastníkům, dotčeným obcím a jejich občanům za výbuchy ze strany vlády je zcela nedostačující a požádat vládu o urychlené poskytnutí adekvátního odškodnění s následným uplatněním vůči zodpovědným osobám, případně i vůči zodpovědnému státu. Věřím, že se k tomu zastupitelé v zájmu občanů z regionu postaví čelem,”  doplňuje zlínský poslanec a krajský zastupitel Petr Gazdík.

Podle europoslance Stanislava Polčáka jde o porušení mezinárodních úmluv a celou záležitost by česká vláda měla řešit se svými spojenci z EU a NATO.

„Akt ruské agrese je zcela zřejmým porušením úmluvy o ochraně práv občanů České republiky. Vláda musí po vyšetřování vrbětické tragédie vznést mezistátní stížnost na Ruskou federaci, která označí viníka jasné viníka i na mezinárodní úrovni. Za těchto okolností považuji za nutné také jednoznačnou podporu Ukrajiny, která se nachází v současném napětí při přesunutí vojenských jednotek směrem k Donbasu. Západní svět by si neměl nechat líbit východní agresi,“ dodává europoslanec STAN Stanislav Polčák.

 

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN

Soubory ke stažení