Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hilšer: Exekuce už nejsou problémem jednotlivců, ale celé společnosti

Hilšer: Exekuce už nejsou problémem jednotlivců, ale celé společnosti

19. 12. 2018

Na programu 4. schůze Senátu je novela insolvenčního zákona a zákona o státní službě. 

Hilšer: Exekuce už nejsou problémem jednotlivců, ale celé společnosti

Hilšer: Exekuce už nejsou problémem jednotlivců, ale celé společnosti

Připravenost obou návrhů považuje klub Starostů a nezávislých za nedostatečnou a senátoři připravili několik pozměňovacích návrhů, které mohou tyto nedostatky napravit.

V České republice se nachází 850 000 lidí v exekucích a 60 % v exekuční pasti. Novela insolvenčního zákona by měla mít za cíl právě tyto lidi motivovat ke splácení svých dluhů s možností budoucího zapojení do normálního života.

„Kořeny tohoto problému sahají až do období opoziční smlouvy, kdy byl systém špatně nastavený – jednalo se o exekuční klondike. Dnes v souvislosti s finanční negramotností je nejvyšší čas tento problém začít řešit a umožnit lidem v dluhových pastích zapojit se do společenského života, protože pokud tu máme stovky tisíc lidí, kteří se pohybují v šedé ekonomice a nepřispívají do daňového systému, tak už to má negativní dopad na celou společnost,“ řekl senátor Starostů a nezávislých Marek Hilšer.

„Jsem rád, že se političtí představitelé rozhodli před tímto problémem nezavírat oči. Ale nemohu být spokojený s novelou insolvenčního zákona v podobě, v jaké dorazila z Poslanecké sněmovny. Vzhledem k tomu, že stanovuje minimální výši splátky pro vstup do oddlužení, tak de facto neumožňuje pomoc lidem s nejnižšími příjmy,“ zkritizoval současnou podobu návrhu senátor STAN Jiří Drahoš.

„Navrhli jsme dva pozměňovací návrhy, kterými chceme dát lidem v dluhové pasti šanci dojít k oddlužení. Prvním z nich je zrušení právní nejistoty, tedy aby už nebylo možné na konci řízení, kdy dlužník splní veškeré podmínky, předem stanovené podmínky zpochybnit. Další naše pozměňováky pomohou především lidem s nižšími příjmy, pro které je dnes výhodnější pohybovat se v šedé ekonomice,“ dodal senátor Marek Hilšer.

Zákon o státní službě potřebuje novelizaci, protože se po několika letech jeho uplatňování ukazují úzká místa a nejasnosti.

„Správně přichází poměrně velká novela zákona o státní službě, nicméně tato změna je na jednu stranu stále nedostatečná, nezavádí požadované zlepšení a odbourání zbytečné administrativy a formalismu. Na druhé straně, tak jak tomu často bývá, jde k opačnému extrému a to především u postavení státních tajemníků, a až velkému zjednodušení  jejich odvolatelnosti. Proto alespoň v této věci jsou z výboru pro veřejnou správu, územní rozvoj a životní prostředí předloženy pozměňovací návrhy a snaha vrátit zákon s nimi poslanecké sněmovně k novému projednání,“ řekl Zbyněk Linhart.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN