Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Senát dal zelenou snížení DPH ve veřejné dopravě

Senát dal zelenou snížení DPH ve veřejné dopravě

20. 12. 2018

Poslankyně Věra Kovářová (STAN) dnes uspěla s návrhem na snížení sazby DPH ve veřejné dopravě z 15 % na 10 % také v horní komoře parlamentu. Česká republika tak má šanci opustit skupinu evropských států s nejvyšší daňovou zátěží veřejné dopravy.

Senát dal zelenou snížení DPH ve veřejné dopravě

Senát dal zelenou snížení DPH ve veřejné dopravě

„Vláda zavedla populistickou slevu na jízdné, která neřeší žádné problémy veřejné dopravy, ale pouze si tak „kupuje“ některé voliče. K čemu sleva, když nebude mít kdo řídit a spoje ve špičkách budou přecpány? Problémem je nedostatek řidičů a přeplněné spoje. Naše změna je postavená jinak: pomůže ušetřit peníze, které umožní zvýšit počet spojů a růst mezd řidičů. Zároveň nehrozí žádné výdaje s tím spojené pro kraje a obce. Jsem ráda, že horní komora naší předloze vyslovila tak výraznou podporu,“ vysvětlila autorka návrhu poslankyně Věra Kovářová.

„Kvalitnější veřejná doprava je nejen na venkově klíčová - potřebujeme, aby se lidé pohodlně dostávali do zaměstnání nebo škol. Já věřím, že snížení sazby DPH na jízdné ve veřejné dopravě je ta správná cesta – mým snem je nulová sazba, jako je to již v některých vyspělých západních státech. Prvním krokem je ale její snížení na 10 %. K jeho dokončení bude třeba podpisu prezidenta republiky, aby novela mohla nabýt účinnosti k 1. lednu 2019.“ dodala Věra Kovářová.

„Poděkování si zaslouží nejen členové obou komor, ale také pracovníci Ministerstva financí, díky nimž vznikla právně bezvadná předloha. Přestože současnou vládu často kritizuji, v tomhle případě chci skutečně poděkovat, odborníci z MF si to zaslouží. I díky nim prošel návrh legislativním procesem jen s drobnými peripetiemi,” uzavřela Kovářová.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN