Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Gazdík: Registrační úřady musí přezkoumávat míru zaměnitelnosti v názvu kandidátek

Gazdík: Registrační úřady musí přezkoumávat míru zaměnitelnosti v názvu kandidátek

24. 1. 2019

Ústavní soud dnes vydal verdikt na stížnost koalice Spojené síly pro Prahu proti hnutí Pro Prahu, týkající se zaměnitelnosti názvu kandidátních listin s názvy jiných, dlouhodobě zaběhlých názvů politických stran.

Gazdík: Registrační úřady musí přezkoumávat míru zaměnitelnosti v názvu kandidátek

Gazdík: Registrační úřady musí přezkoumávat míru zaměnitelnosti v názvu kandidátek

„Od počátku jsme neměli za cíl žádným způsobem zpochybňovat výsledek voleb. V celé záležitosti nám šlo především o vyjasnění této problematiky do budoucna, protože dle našeho názoru účelově zvolit název kandidátní listiny pouze pro účast ve volbách je nemorální a vrhá to obecnou nedůvěru v politické strany směrem k voličům. Starostové a nezávislí si název kandidátní listiny nemonopolizují a uznáváme nárok na slovo „Starostové“ pro ty strany, které ho mají dlouhodobě ve svém názvu. Chtěli jsme jen upozornit na možnost účelové zaměnitelnosti názvů politických stran,“ řekl předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Ústavní soud rozhodl, že název volební strany je pro voliče nejvýznamnějším z identifikačních údajů, které jsou na hlasovacích lístcích uvedeny. Nelze proto připustit, aby volební strany vystupovaly pod názvem, který je z pohledu průměrného voliče zaměnitelný s názvem politické strany či hnutí, jež se na vytvoření této volební strany nepodílely.

„Vítáme nález Ústavního soudu, který rozhodl, že registrační úřady musí od nynějška přezkoumávat názvy kandidátních listin. Tímto končí období bezbřehé volnosti ohledně názvů kandidátních listin a politickým uskupením, která chtějí ve volbách uspět pouze prostřednictvím parazitování na již zaběhlé politické značce, dalo rozhodnutí Ústavního soudu jasný signál, že to nebude tolerovat. To je myslím dobrá zpráva pro důvěryhodnost předvolební soutěže,“ dodal Petr Gazdík.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN