Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Hraba: Pokud projde zdanění církevních náhrad, jsem připraven podat stížnost Ústavnímu soudu

Hraba: Pokud projde zdanění církevních náhrad, jsem připraven podat stížnost Ústavnímu soudu

24. 1. 2019

Hraba: Pokud projde zdanění církevních náhrad, jsem připraven podat stížnost Ústavnímu soudu

Hraba: Pokud projde zdanění církevních náhrad, jsem připraven podat stížnost Ústavnímu soudu

Ve středu 23. ledna 2019 schválila Poslanecká sněmovna ve třetím čtení zdanění církevních restitucí 106 hlasy poslanců ANO, ČSSD, SPD a KSČM. Opoziční poslanci z hnutí STAN, Pirátů, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 byli většinově proti.

Senátor Zdeněk Hraba (STAN), člen ústavněprávního výboru Senátu, je připraven napadnout novelu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi podáním k Ústavnímu soudu, pokud tato novela vejde v platnost, a hledat pro tento krok podporu mezi kolegy senátory.
 
„Dnes sněmovna zavedla vlastně novou daň, když schválila zákon fakticky zavádějící zdanění náhrad poskytnutých církvím v rámci majetkového vyrovnání se s nimi. Klíčovým problémem je, že tento daňový nástroj primárně nemá plnit daňové funkce, ale zcela nezakrytě svérázně napravovat údajné nedostatky platné právní úpravy majetkového vypořádání s církvemi, kterou část politické scény nepovažuje za správnou a není s ní spokojená a srozuměná. Takováto daň nesplňuje požadavek legitimního účelu daňové povinnosti, tj. shromáždění prostředků k zabezpečení veřejných statků, nesplňuje požadavek ústavně aprobovaného veřejného zájmu, což vynikne zvlášť, uvědomíme-li si, že zdaněny mají být prostředky, které jsou vypláceny právě z veřejného rozpočtu,“ říká o tomto zákoně Zdeněk Hraba.

A dodává: „Pokud zdanění církevních náhrad úspěšně projde celým legislativním procesem, osobně se pokusím získat podporu kolegů senátorů a připravím v této věci návrh Ústavnímu soudu na zrušení tohoto zákona.“
 
Nyní míří tento návrh zákona do Senátu, kde se očekává, že bude vrácen zpět Poslanecké sněmovně.

 

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN