Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Farský: Trestně stíhaný premiér a komunisté v čele státu? Dostihla nás temná minulost

Farský: Trestně stíhaný premiér a komunisté v čele státu? Dostihla nás temná minulost

10. 7. 2018

Ve středu 11. 7. 2018 se bude hlasovat o důvěře vládě hnutí ANO, ČSSD za podpory KSČM. 

Farský: Trestně stíhaný premiér a komunisté v čele státu? Dostihla nás temná minulost

Farský: Trestně stíhaný premiér a komunisté v čele státu? Dostihla nás temná minulost

Hnutí Starostové a nezávislí si pevně stojí za dlouhodobými podmínkami, za kterých by bylo možno podpořit vládu:členem vlády nesmí být trestně stíhaná osoba

  • kabinet nesmí spolupracovat s extremistickými stranami (SPD a KSČM)
  • shoda na programových prioritách
  • uznání ČR jako pevné součásti EU a NATO

Protože nebyla zcela splněna ani jedna z těchto podmínek, nemůže hnutí STAN tuto vládu podpořit.

„Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš berou občany této země jako své rukojmí. Při sestavování této vlády jsme osm měsíců svědky pouhého dohadování, pletichaření a paralýzy státních institucí. Tomu také odpovídá výsledek. Ministryně spravedlnosti stihla rezignovat ještě předtím, než získala důvěru a ve středu se bude schvalovat vláda bez toho, aniž bychom věděli, kdo bude ministrem zahraničí. Tato vláda je personálně i programově nedůvěryhodná,“ tvrdí Jan Farský.

„Přijde nám absurdní, že vláda považuje za svou nejvyšší prioritu odmítání kvót v době, kdy se naše země potýká z celou řadou problémů, které naše občany trápí mnohem palčivěji. České školství trpí absencí dlouhodobé vize i nízkými platy učitelů. Tady se rozcházejí slova a činy: slibují platy 45 tisíc do čtyř let, ve skutečnosti v mém Zlínském kraji přidali 50 korun měsíčně. Přístup vlády je zároveň v mnoha oblastech silně centralistický, zatímco STAN prosazuje rozhodování co nejblíže lidem,“ řekl Petr Gazdík.

„Andrej Babiš a celé hnutí ANO jsou zodpovědní za to, že po 30 letech umožnili komunistům vrátit se k moci. Komunistům, kteří se dodnes zcela nedistancovali od minulého režimu a jeho násilných metod, neomluvili se za své činy, za popravy a pronásledování lidí s odlišným názorem. A jen kvůli mocichtivosti Andreje Babiše se budou tito komunisté podílet na vládě, budou dosazováni do důležitých orgánů státní moci a budou moci vydírat vládu,“ prohlásil Vít Rakušan.

„Když si to shrneme, tak náš stát nově povede za spolupráce komunistů trestně stíhaný premiér, který je vedený jako agent STB, a veřejně prohlašuje, že chce aktivně obchodovat s Ruskem a zrušit jeho sankce. Stále hovoříme o tom, že se zasadíme o světlejší zítřky a nakonec dopustíme, aby nás dostihla naše temná minulost? Já věřím, že je to pouze slepá odbočka v našem demokratickém vývoji, ze které se nakonec dostaneme, ačkoliv nás to bude stát dost sil,“ uzavřel Jan Farský.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN