Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Zlín hledá nové využití zámku, aktivně se mohou zapojit i lidé

Zlín hledá nové využití zámku, aktivně se mohou zapojit i lidé

13. 7. 2011

Zlín 13. července (ČTK) - Zlín hledá nové využití prostor historického zámku v centru města. Na projektu nazvaném Zámek Zlín - místo, kde se setkávají lidé bude spolupracovat s obecně prospěšnou společností Agora CE, jejími partnery z Norska a obyvateli Zlína. Novinářům to dnes oznámilo vedení radnice.

Nyní třetinu objektu zabírá Muzeum jihovýchodní Moravy a třetinu Krajská galerie výtvarného umění. Obě instituce se však v roce 2013 přesunou do nově vzniklého Krajského kulturního a vzdělávacího centra v bývalém továrním areálu firmy Baťa. Ve zbylé části objektu po několik let fungovala restaurace, dnes je zde umístěna výstava Šangri-la, která potrvá do konce října.

"Je tedy jasné, že musíme hledat pro tuto historickou budovu nové využití. Proto jsme se přihlásili do projektu Občan a radnice - konflikt nebo partnerství, jenž pořádá Agora CE. Ta náš projekt (...) zařadila mezi tři nejvýznamnější v rámci České republiky a nabídla nám pomoc při jeho realizaci," uvedl primátor Miroslav Adámek (TOP 09/STAN).


Radnice během podzimu rozešle v městském magazínu dotazníkové formuláře. Poté se uskuteční veřejné setkání v budově zámku, kde už budou zpracovány a předneseny projekty, které vzešly z dotazníkového průzkumu.

"Potom bude záležet na vedení města, zda tento projekt podpoří a samozřejmě kdy a zda dojde k jeho realizaci. Vzhledem k tomu, že jde o historický objekt, určitě by zde neměly vzniknout například rychlé občerstvení, tělocvičné aktivity," řekl dnes ČTK mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Zámek ovšem není jedinou městskou budovou, jejíž využití v následujících letech musí radnice vyřešit. Jde také o sídlo krajské knihovny v centru Zlína a objekt Domu umění. I tyto budovy zůstanou prázdné po dobudování Krajského kulturního a vzdělávacího centra v továrním areálu. Dům umění už částečně osiřel. Na přelomu roku se z něj vystěhovala Filharmonie Bohuslava Martinů. Přestěhovala se do kongresového centra. Ve zbylé části sídlí a má výstavní prostory také krajská galerie.

Primátorův náměstek Ondřej Běták (TOP 09/STAN) dnes nastínil, že v budově knihovny by mohly být například umělecké soubory, které nyní sídlí hned na několika místech ve městě.

Možnost využití Domu umění je známá už několik let - vzniknout by tam měl památník Tomáše Bati. Podle Bětáka je budova "na pokraji havarijního stavu", nutná je tak její kompletní rekonstrukce.

"Prodej všech tří budov je pro nás nepřijatelný," dodal náměstek primátora

Autor: aktualne.cz