Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Tomáš Chmela: "Modernizací veřejného osvětlení ušetříme ve Slavičíně statisíce."

Tomáš Chmela: "Modernizací veřejného osvětlení ušetříme ve Slavičíně statisíce."

6. 9. 2023

Mnohdy havarijní stav i vysoké náklady na elektřinu jsou důvodem pro modernizaci veřejného osvětlení ve Slavičíně. Je smutnou skutečností, že některé její prvky jsou staré až šedesát let a dochází k mnoha poruchám, které jsou průběžně odstraňovány.
 

Starosta Slavičína Tomáš Chmela (STAN)

Starosta Slavičína Tomáš Chmela (STAN)

„Proto Rada města podpořila zatím nejrozsáhlejší a největší projekt modernizace soustavy veřejného osvětlení. Aktuálně je navržena výměna svítidel včetně světelných zdrojů za nové moderní svítidla se zdrojem LED, konstrukce je v hliníkovém provedení. Světelný tok svítidla je nasměřován tam, kde je potřebné osvětlení a aby nevznikalo žádné rušivé oslnění. K výměně je určeno 505 ks stávajících svítidel, což je zhruba necelá polovina z celkového počtu světelných bodů ve městě,“ vysvětlil starosta Slavičína Tomáš Chmela (STAN).

Kromě klasické výměny sodíkového světla za LED budou doplněny 2 ks nových svítidel. Výměna svítidel se týká sídliště Vlára, prostoru před radnicí, ul. Osvobození a Hrádecké, Pod Střelnicí, U Mlýna, Luhačovská, Pod Vrškem, Nad Cihelnou, Na Vyhlídce, Na Výsluní, Cihlářská, Sedlářská, K Parku, Horní náměstí, Středová, K Nábřeží, Náměstí Mezi Šenky, Mladotické nábřeží, čtvrti Zahradní a celé místní části Divnice. Všechna svítidla jsou vybavena systémem udržování konstantního světelného toku a možnosti regulace. Rozvaděče veřejného osvětlení budou seřízeny a bude provedena optimalizace řídicích prvků těchto rozvaděčů. Jak dále starosta Chmela uvádí, „Výměnou svítidel se předpokládá úspora cca 78 % elektrické energie za rok. Což jsou reálně stovky tisíc korun.“

Práce budou hotovy do konce kalendářního roku. Celý projekt je z velké části financován ze zdrojů Národního plánu obnovy, což je další z forem podpory z EU. Díky takto podstatné modernizaci svítidel ve městě se zcela jistě podaří minimálně udržet náklady na zajištění svícení ve stávajících mezích. Snížená spotřeba elektřiny v soustavě veřejného osvětlení zapadá také do cílů města v oblasti šetrného přístupu ke klimatu.

Celkové náklady projektu činí 6 756 003,- Kč, z čehož dotace 4 000 000,- Kč.

Autor: Marek Smetana