Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Starosta Tomáš Chmela se ve Slavičíně pyšní mnoha zelenými projekty i oceněním

Starosta Tomáš Chmela se ve Slavičíně pyšní mnoha zelenými projekty i oceněním

23. 8. 2023

Město Slavičín, pod vedení starosty Tomáše Chmely (STAN), se může honosit titulem Zelená obec roku 2023. Cenu obdrželo ve stejnojmenné soutěži, kterou pořádá ČSOB ve spolupráci s Hospodářskými novinami. Toto ocenění si město vysloužilo díky mnoha přírodě blízkým opatřením.

Starosta Slavičína Tomáš Chmela (STAN)

Starosta Slavičína Tomáš Chmela (STAN)

Tam, kde bylo ještě před pár lety pole, se dnes vine cesta lemovaná z obou stran stromořadím složeným z odrůd tradičních bělokarpatských ovocných dřevin. Byla tak obnovena polní cesta, která zanikla při kolektivizaci. „V minulosti tudy lidé zcela přirozeně chodili mezi Slavičínem a vedlejší vesnicí. Po obnově cesty se sem chodci vrátili. Dokonce tu někdo sám od sebe umístil i lavičku,“ komentuje starosta Tomáš Chmela. "Po původní staré cestě zústal v poli pás kamení, takže bylo snadné ji obnovit v původní trase. Když procházíte touto polní cestou, můžete si přivonět k bylinám a spatřit traviny, které zde město vysázelo ze semen nasbíraných v CHKO Bílé Karpaty." doplňuje Tomáš Chmela. Obnově starých zaniklých alejí se město věnuje systematicky. Doposud se zde podařilo obnovit 2 polní cesty a v rámci toho bylo vysázeno přibližně 500 tradičních ovocných odrůd dřevin.

Poblíž jedné z těchto polních cest se nachází další z ekologických pilířů města, městská výtobna. V ní se spaluje dřevní štěpka, která se řadí mezi obnovitelné zdroje energie. A nejedná se o ledajakou zbytkovou hmotu ze dřeva odkudkoliv. Sváží ji sem především z okruhu zhruba 20 km od města, čili jde o obnovitelný zdroj navíc lokálního původu. Kotelna vytápí dvě největší sídliště Malé Pole a Vlára a zásobuje více než 2000 občanů horkou vodou.

Starosta Tomáš Chmela má v plánu, aby byla kotelna ještě ekologičtější a uhlíkově neutrálnější. Toho chce docílit následovně: "Dřevní štěpku kotelna spaluje hlavně přes zimu, v létě je potřeba ale vodu ohřívat tepelnými čerpadly, která bude nově pohánět elektřina z fotovoltaických panelů. Teď je projekt ve finální fázi. Instalovaná elektrárna bude mít výkon 130 kilowatt-peaků. Už máme instalovanou řadu tepelných čerpadel, zatím berou elektřinu ze sítě. Za několik málo týdnů už ji ale budou brát ze slunce.“

A co více? Obecní kotelna neplní funkci pouze jako výtopna, ale umí dokonce generovat elektrickou energii, a to díky tomu, že má k dispozici plynové kogenerační jednotky o výkonu 0,5 megawattu, díky čemuž může vyrábět teplo, i elektřinu. „Máme je v záloze pro případ blackoutu. Pokud by zůstala kotelna bez proudu, mohou tyto jednotky pohánět celou kotelnu a zhruba polovinu našich čerpadel, která ženou vodu dál do domácností. Systém by tak zůstal částečně funkční,“ komentuje starosta Tomáš Chmela.

K udržitelným projektům ve Slavičíně patří také zadržování dešťové vody ze střech výtopny a městských budov, využívání užitkového i osobního elektromobilu starostou a zaměstnanci města či originální sběrný dvůr zvaný "Cirkula", tzv. re-use centrum, které pomáhá vracet zdánlivě nepotřebně věci zpátky do užití.

Autor: Marek Smetana