Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Starosta Tomáš Chmela jde na ochranu životního prostředí od lesa, "Green Deal" k tomu nepotřebuje

Starosta Tomáš Chmela jde na ochranu životního prostředí od lesa, "Green Deal" k tomu nepotřebuje

29. 9. 2023

V úterý 26. 9. 2023 se uskutečnila konference Green Deal Summit Prague 2023, kterou uspořádaly Hospodářské noviny. Vedle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která byla hlavním přednášejícím hostem a vedle premiéra Petra Fialy, který konferenci zahajoval, se slova ujal mimo další také Tomáš Chmela, starosta Slavičína a předseda Krajského výboru STAN Zlínského kraje.

Tomáš Chmela, starosta Slavičína a předseda Krajského výboru STAN Zlínského kraje (STAN) přednášel na Green Deal Summitu v Praze

Tomáš Chmela, starosta Slavičína a předseda Krajského výboru STAN Zlínského kraje (STAN) přednášel na Green Deal Summitu v Praze

Jeho příspěvek přišel na řadu v rámci čtvrtého panelu summitu s názvem: "Green Deal jako domácí úkol". Moderátor nezapomněl správně poznamenat, že Tomáš Chmela je starostou města Slavičína, které bylo letos v červnu oceněno jako Zelená obec roku. 

Vzápětí již patřil sál Tomáši Chmelovi. Ten prezentoval nejen své myšlenky o hospodaření v souladu s životním prostředím a udržitelným rozvojem, ale také uváděl mnoho příkladů dobré praxe ze svého působení v pozici starosty.

"Z pragmatických důvodů slovo Green Deal ani nepoužíváme, protože lidi jsou na něj citliví. Vždy říkám, že je potřeba umět dopady klimatických změn přepočítat na peníze, na to lidi slyší. A pak se jich ptáme, zdali se jim líbí naše příroda, a říkáme, že pokud ji chtějí zachovat, tak je potřeba pro to něco dělat a že toto vše se skrývá pod tím nenáviděným slovem Green Deal," vysvětluje Chmela a vzápětí se vyjadřuje k elektromobilitě: "Do pěti let bude elektromobilita naprosto běžná, a to především na lokálních úrovních při přejezdech na kratší vzdálenosti. Ve svém okolí to již pozoruji."

Zmínil se také k problematice využívání energie z větru: "Nechápu, proč stát není schopen přijmout dotační nástroje, abychom budovali více větrných elektráren. Kdykoliv se na to zeptám, zdali existuje nějaká podpora, odpověď je ne. Přitom peníze potřebujeme hodně. A další věcí jsou složité schvalovací procesy, které jsou u výstavby větrných elektráren velmi komplikované."

Na konferenci vystoupilo mnoho významných renomovaných osobností z oblastí energetiky, ekonomiky a životního prostředí. Z pohledu hnutí STAN nás velmi těší, že mezi ně Tomáš Chmela patří.

Autor: Marek Smetana