Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Představitelé hnutí STAN podpořili demokracii a Bečvu na akci ve Valašském Meziříčí

Představitelé hnutí STAN podpořili demokracii a Bečvu na akci ve Valašském Meziříčí

20. 11. 2023

Bohužel, stejně jako životy hrdinů, kteří padli za to, abychom se dnes mohli mít lépe, nevrátíme ani život rybám a veškerému dalšímu životu, který před 3 lety v Bečvě vyhasl. I historie zná případy nechtěných tragédii, se kterými se člověk musel jaksi smířit. Ale zná také případy neštěstí, se kterými se smířit nelze, protože nebyly spravedlivě odůvodněny, nebo dokonce byly systémově potlačeny nebo zamlženy ve lžích. 

Poslankyně Eliška Olšáková a člen KV STAN ZLK Ziggy Horváth na setkání za demokracii a Bečvu ve Valašském Meziříčí.

Poslankyně Eliška Olšáková a člen KV STAN ZLK Ziggy Horváth na setkání za demokracii a Bečvu ve Valašském Meziříčí.

V pátek 17. 11. 2023 se ve Valašském Meziříčí uskutečnilo setkání na podporu demokracie, právního státu a spravedlivého vyšetření kauzy Bečva. Ani potřech letech zájem o kontroverzní vyšetřování otravy Bečvy neutichl. Ba naopak. V chadném počasí se na místním náměstí sešlo pár stovek občanů, včetně představitelů našeho hnutí. Svojí účastí podpořila akci Eliška Olšáková, poslankyně STAN ze Zlínského kraje a také Ziggy Horváth, aktivista a člen Krajského výboru STAN Zlínského kraje.

Z důvodu účasti na vzpomínkových akcích v Praze nebyl přítomen poslanec Petr Gazdík (STAN), který se od počátku kauze maximálně věnuje. Zaslal alespoň svůj vzkaz pořadatelům akce a rybářům: "Všechny dosavadní zkušenosti a zjištění v kauze otravy Bečvy mě jen utvrzují v přesvědčení, že mé trestní oznámení na zločinné spolčení bylo podáno důvodně. I přesto, že vsetínští vyšetřovatelé můj názor nesdílí. Přeju vám, aby vaši výzvu vládě a poslancům vyslyšeli i další politici. Osobně ji svým kolegům připomenu a zdůrazním její význam nejen z hlediska spravedlnosti pro Bečvu, ale také z hlediska zlepšení fungování našeho státu."  Znění výzvy pánů profesorů a zástupce rybářů, kterou Petr Gazdík zmiňuje, naleznete zde - www.becvanevysumi.cz.

Kauza otravy řeky Bečvy se odráží v pátečním připomenutí boje za svobodu a demokracii. Jedním z velkých pochybení státu a jeho úřadů v této kauze bylo upření práva ke svobodnému přístupu k informacím. Některé z těch věcí, které měly být známy už v úvodní fázi vyšetřování, se dozvídáme dokonce až po 3 letech (např. výsledky auditu ČIŽP). Na případ bylo od začátku uvaleno informační embargo a tehdejší ministři životního prostředí a vnitra se ani neuměli domluvit, kdo z jejich resortů jej vlastně na případ uvalil. Dodnes veřejnost neprávem nezná výsledky analýz zkoumaných vzorků vody. Těch všelijakých pochybení byla snad stovka.

Co po 3 letech víme? Že případ otravy Bečvy byl nasměrován k rozuzlení, které zdravý rozum nechce přijmout. Nechtějí ho přijmout ani experti v oboru, ani vy všichni, kteří v pátek přišli vyjádřit svůj názor. A to je velmi důležité. Bez těchto lidí už by byl případ dávno v tichosti zapomenut a k podobným přírodním katastrofám by mohlo docházet znovu a znovu.

Autor: Marek Smetana