Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Na starosty čeká přísnější režim. Pokud udělají chybu, zaplatí ji ze svého

Na starosty čeká přísnější režim. Pokud udělají chybu, zaplatí ji ze svého

31. 3. 2015

Obcím a státním úřadům přibude zákonná povinnost vymáhat škodu na těch, kdo ji veřejnému rozpočtu způsobili. Ministerstvo financí přísnou novinku zavádí, protože se podle něj viník většinou nehledá a pokuty například za porušení postupu při tendrech se platí z veřejných rozpočtů. Starostové se obávají, že nová povinnost povede ke kriminalizaci politických rozhodnutí.
Na starosty čeká přísnější režim. Pokud udělají chybu, zaplatí ji ze svého

Na starosty čeká přísnější režim. Pokud udělají chybu, zaplatí ji ze svého

Nenápadná věta v zákonu o vnitřním řízení, který dokončuje ministerstvo financí, přinese zásadní změnu v tom, kdo od příštího roku zaplatí škody způsobené veřejným rozpočtům. Zatím panuje praxe, kdy je obec nebo ministerstvo hradí ze svého, chyby viníka nehledá a nenárokuje na něm peníze. Zákon vymáhání škody umožňuje, ale výslovně nenařizuje.
 
A právě to se má změnit – přibude jasně definovaná povinnost. "Dokud úřady nebudou muset škodu vymáhat, nebudou to dělat," vysvětluje náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.
 
Nejen podle ministerského zdůvodnění, ale i podle průzkumů, které v roce 2009 udělalo občanské sdružení Oživení, úřady málokdy hledají konkrétní viníky pochybení. Ať už je to například špatný úřední postup, který vede k odebrání části dotace, nevýhodná smlouva nebo pokuta za špatné zadání veřejné zakázky.
 
KDO JE ODPOVĚDNÝ
90 pct.
 
obcí podle průzkumu občanského sdružení Oživení z roku 2009 nehledalo viníka škody a nevymáhalo ji po něm.
 
Vymáhání škody
 
Zákon o obcích a obecně občanský zákoník dnes mluví o péči řádného hospodáře, s níž musí starosta hlídat, aby obci nezpůsobil škodu, a pokud nastane, aby se ji snažil zmírnit. Není ale výslovná povinnost najít viníka a škodu po něm vymáhat.
 
Typicky jde třeba o pokuty od antimonopolního úřadu za porušení zákona o veřejných zakázkách. Za tu může zodpovídat starosta, rada nebo zastupitelstvo města. Nebo externí právník, který pro obec zakázku zajišťuje. Podle průzkumu sdružení Oživení obce škodu většinou nevymáhají.
 
Pojištění a důkazy
 
Obce mohou svá zastupitelstva pojistit proti odpovědnosti za škodu. V případě volených funkcí musí dokazovat starosta nebo radní, že škodu úmyslem či chybou nezpůsobili. U řadových úředníků je situace opačná, chrání je zákoník práce. Jim musí obec prokázat, že udělali chybu, a škodu po nich pak může vymáhat až do 4,5násobku jejich výdělku.
 
"Často se stane, že by radní měli vymáhat škodu sami po sobě. Pak argumentují, že nešlo najít viníka nebo by bylo ekonomicky nevýhodné zahajovat řízení. Z našeho pohledu jsou to výmluvy," říká Andrea Kohoutková z Oživení.
 
Občanské sdružení zkoumalo 71 případů, kdy obec dostala pokutu od antimonopolního úřadu. Devadesát procent z nich škodu nevymáhalo a 66 procent nezjistilo viníka. Podle Oživení ho šlo mnohdy odvodit už z rozhodnutí o pokutě a v nadpoloviční většině šlo o radu, zastupitelstvo nebo hodnoticí komisi.
 
Mnohem méně nadšení než občanské iniciativy – věta se do zákona dostala na podnět neziskových organizací – jsou starostové. Obávají se, že se smaže rozdíl mezi úředním a politickým rozhodnutím a jako chyba se bude hodnotit všechno.
 
"Obec třeba schválí pronájem za menší než obvyklou cenu, ale dá ho tomu, kdo nabídne pracovní místa lidem před důchodem. Někdo hloupější může tvrdit, že to obci přineslo škodu. Je to velmi tenký led," říká Petr Gazdík, exstarosta Suché Lozi a předseda STAN.
 
"Udělá to ze starostů bezdomovce, nějaká chyba se přece stane vždycky. Nejsem proti vymáhání škody, pokud jde o úmysl nebo krádež, je to jasné. Ale v případě chyb mi to přijde velmi tvrdé. Každý, kdo má trochu rozumu, funkci složí," dodává Lenka Štočková, jež stojí v čele sedmisethlavého městysu Opatov.
 
Obce se mohou proti podobným případům kolektivně pojistit, smlouvu nabízí většina pojišťoven. Například Slavia Consulting začala od února s osobním pojištěním pro každého voleného člena samospráv. "Zájemců postupně přibývá. Počítali jsme s podobným vývojem. Zastupitelé budou hledat cesty, které jim pomohou snížit rizika spojená s výkonem funkce," říká Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavie.
 
Korupce je na Ukrajině víceméně nutností, říká poradkyně Bohatá - čtěte ZDE
Personální ředitelkou pro státní službu se stane Iva Hřebíková, rozhodla vláda - čtěte ZDE
Zmírnění finančního dopadu díky pojištění podle starostů nestačí. "Nikdo nedokáže vrátit újmu na zdraví nebo pověsti, jež s vláčením po soudech souvisí," namítá Gazdík s tím, že povinné vymáhání škody odežene od politiky mnohé zájemce.
 
Připomíná kauzu starostky Moravské Nové Vsi, kterou loni na podzim soud očistil od všech obvinění, ale po více než třech letech projednávání. Její nástupce se domníval, že uzavřela nevýhodnou smlouvu na prodej pozemku, a vymáhal po ní ušlé peníze.