Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Kraj rozhodl: o své dvě třídy zlínská gymnázia nepřijdou

Kraj rozhodl: o své dvě třídy zlínská gymnázia nepřijdou

29. 1. 2014

Když zastupitelka a předsedkyně Výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost Zastupitelstva Zlínského kraje Ivana Majíčková upozornila na nekoncepční rozhodnutí o rušení tříd gymnázií v kraji, mělo to smysl
Kraj rozhodl: o své dvě třídy zlínská gymnázia nepřijdou

Kraj rozhodl: o své dvě třídy zlínská gymnázia nepřijdou

 

O tom, že Rada Zlínského kraje dne 18. 11. 2013 rozhodla o snížení počtu otevíraných tříd čtyřletého studia pro školní rok 2014/2015 na obou zlínských gymnáziích ze čtyř na tři třídy, jsem se jako předsedkyně Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva Zlínského kraje dozvěděla z tisku. Tato problematika nebyla dopředu na výboru projednávána. Toto rozhodnutí pokládám za nekoncepční. Způsob, jakým rada rozhodla o zrušení v podstatě dvou tříd gymnaziálního, kvalitního všeobecného vzdělání v univerzitním městě Zlíně, pokládám za netransparentní, direktivní a diskriminační. Ale to se od současného složení koalice dalo čekat. Vracíme se k totalitním praktikám.

Před rozhodnutím o snížení počtu otevíraných tříd v kraji měla přinejmenším proběhnout odborná diskuse se zaměstnavateli, Úřadem práce a UTB. Kraj by měl podporovat především kvalitní vzdělávání na všech stupních škol. Regulace vzdělávací nabídky jinou formou než volnou soutěží škol je nutné kvalifikovaně zdůvodnit a prodiskutovat. Nemůže to být rozhodnutí jednoho politického činitele a ani devíti členů rady bez důkladných podkladových materiálů veřejně známých a akceptovaných.

Dlouhodobé záměry ve vzdělávání v ČR a ve Zlínském kraji definují doporučený rozsah vzdělávací nabídky pro jednotlivé typy středoškolského vzdělávání. Ve Zlínském kraji nedosahuje rozsah gymnaziálního vzdělávání ani procenta doporučená v dlouhodobém záměru, doporučeno je 14-18% bez snížení na Zlínských školách je to 15,8%. Obě školy mají značný převis poptávky. V letošním roce nastává po předchozích poklesech stagnace počtu žáků devátých tříd, není tedy důvod právě letos dělat zásadní unáhlená opatření ve vzdělávací nabídce.

Výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost nebyly před tímto rozhodnutím předloženy rozbory a podklady, ze kterých by potřeba omezení gymnaziálního vzdělávání plynula.

Na tento problém je třeba se také podívat i z pohledu uplatnitelnosti na trhu. Úřady práce evidují 2-3% nezaměstnaných z řad absolventů gymnázií, některé odborné školy mají až 30% absolventů na Úřadu práce. Požadavky místních firem na přípravu technicky vzdělaných pracovníků jsou oprávněné. Mnohem naléhavější je však zásadní nedostatek vysoce kvalifikovaných pracovníků v lékařství, strojírenství, informatice apod. Vzdělávací politika Zlínského kraje tyto požadavky vůbec nezaznamenává a nereflektuje je. Důsledkem je 2. nejmenší průměrný plat v ČR.

Vzhledem k ostatním evropským zemím je v naší republice největší procentuální zastoupení studujících na odborných školách. Na gymnáziích studuje nejmenší procentuální počet žáků v Evropě. A my je budeme ještě omezovat?

Dovolím si v této souvislosti citovat Jana Ámose Komenského: „ Všechno ať plyne, ať od věci vzdálí se nátlak.“  Měli bychom se toho držet.

 

Mgr. Ivana Majíčková, MBA

zastupitelka Zlínského kraje

předsedkyně Výboru pro výchovu,

vzdělávání zaměstnanost

Zastupitelstva Zlínského kraje