Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Kauza Bečva: Další světový unikát - soudní znalec "nešťastník"

Kauza Bečva: Další světový unikát - soudní znalec "nešťastník"

2. 2. 2021

Kauza otrávené a nevyřešené Bečvy se táhne už přes 4 měsíce. Je to doba plná informačního prázdna, byť mlčenlivost je vázána pouze na policejní spis a jiné instituce mohou výsledky vlastních šetření veřejně prezentovat. Paradoxně ale instituce mlčí a rozmluvil se soudní znalec, kterého v šetření otravy externě využívá policie, pan Ing. Jiří Klicpera, CSc., a to v rozporu se zákonem, který ukládá znalcům mlčenlivost.

Marek Smetana, registrovaný příznivec hnutí STAN ve Zlínském kraji

Marek Smetana, registrovaný příznivec hnutí STAN ve Zlínském kraji


Pan znalec, ač mnozí netrpělivě čekali na výsledky jeho práce a ptali se, kdo že tím tajemným mužem může být, na sebe upozornil sám na sklonku ledna v diskusi expertů, kde zmínil, že je tím "nešťastníkem", kterému byla kauza otrávené Bečvy přidělena. Nečekaně pak celý svůj příběh, včetně informací ze spisu, poskytl redaktorce Zuzaně Vlasaté z Deníku Referendum, kde mimo jiné uvedl, doufejme s nadsázkou, že se k případu dostal, neboť jiný znalec umřel a další to nechtěl dělat.
Údaje vynesené ze spisu se týkají toho, že dle něj je původcem otravy kanál z Rožnova ústící v Juřince. Pro Reportéty Čt pak potvrdil, že Deza je z toho venku, což je kontroverzní informace, proti které se ještě před několika dny ohrazovali zástupci policie, že tuto informaci nikde a nikomu neprezentovali a ani nemohli s odvoláním na spis.
Čím ale pan znalec staví kauzu na charakter "světového unikátu", krom toho, že vynáší informace ze spisu? On sám se chlubí, že pokus s barvivem fluoresceinem provedl jako první na světě. Barvivo mělo dokázat to, že voda s jedovatými látkami v Bečvě se od výusti v Juřince táhne při pravém břehu bez náznaku otravy, přes několik jezů, celých 3,5 km, než okamžitě zapůsobí plošně na celé koryto a vytráví tak dalších 40 km Bečvy, což je také samo o sobě světovým unikátem. To, že je hned nad místem otravy dosti záhadná výusť s nejasným směrem kanálu, zdá se doposud nikoho nezvedá ze židle, tedy kromě místních rybářů, aktivistů, novinářů a vědců.
Třetím důvodem pro titul světového unikátu je fakt, že pan znalec sám uveřejňuje na sociálních sítích fotky ze svého výzkumu s barvivem, kde je zobrazena Bečva zhruba v půli trasy oněch 3,5 km, mezi výustí z Rožnova a místem otravy. Zajímavé na fotografii je, že zelené barvivo je rozprostřeno v korytě řeky kam až objektiv dohlédne, minimálně přes půl Bečvy. Pozoruhodné je také jeho arogantní vystupování vůči veřejnosti, novinářům a politikům, zkrátka těm, kteří aktivně poukazují na pochybnosti patrné z průběhu celé kauzy. 
Bude zajímavé, když už se tedy pan znalec rozmluvil, jak vědecky podloží to, že ryby unikaly celých 3,5 km před otravou, až následně začaly pod Lhotkou hromadně hynout? Vyčerpáním? Beznadějí? Nebo v tom bude něco jiného? Škoda jen, že k pokusům na Bečvě neužil barviva oranžového, které, dle veřejně dostupných informací, je mu zjevně politicky nejbližší.
 

Autor: Aleš Durďák