Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Aktuality Kraj dělá ve vztahu k nemocnicím mrtvého brouka

Kraj dělá ve vztahu k nemocnicím mrtvého brouka

18. 12. 2013

Se vzrůstajícím znepokojením sleduje klub STAN a TOP 09 nečinnost krajské vládní koalice ve vztahu k finanční situaci krajských nemocnic. Již déle než rok navrhujeme razantně a zodpovědně řešit finanční problémy především zlínské Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB), která je v nejhorší situaci.
Kraj dělá ve vztahu k nemocnicím mrtvého brouka

Kraj dělá ve vztahu k nemocnicím mrtvého brouka

Nejenže doposud nedošlo ani k nápravě na úrovni provozních financí a Baťova nemocnice se tak každý měsíc propadá do hlubší ztráty, ale jak vyplývá z materiálů ke krajskému rozpočtu, naprosto nepochopitelně se nepočítá ani s jednorázovým oddlužením všech nemocnic,“ říká Michal Špendlík, krajský zastupitel za STAN a TOP 09. Nyní navíc hrozí zcela zásadní problémy i další krajské nemocnici, Kroměřížské nemocnici a.s. (KMN).

 

Kroměřížské nemocnici hrozí insolvence

 

Na hrozící kritický stav v KMN upozorňujeme už od září 2013. V současné době je KMN společností houpající se na tenkém laně nad hlubokou propastí insolvence. Bez okamžité pomoci zřizovatele jí reálně v dohledné době několika týdnů hrozí, že nebude schopna dostát svým závazkům,“ vysvětluje Lenka Mergenthalová, zastupitelka za STAN a TOP 09.

 

Nemocnici, jejíž finanční zdraví je nevalné prakticky stále, dostala do kolen vratka VZP v objemu 35 milionů korun, která zásadním způsobem ohrozila její cash flow. Objem vratky přitom patří mezi nejvyšší v rámci nemocnic celé ČR

Je velmi důvodné podezření, že management v minulém roce vědomě využil možnosti záloh za poskytovanou péči pro klienty VZP v objemu výrazně vyšším, než jaká byla skutečná výkonnost nemocnice. Tyto prostředky pak byly spotřebovány, rozuměj projedeny, v provozu nemocnice bez ohledu na hrozící následky v roce dalším,“ říká L. Mergenthalová, podle které bylo účetnictví KMN zkresleno díky nevymahatelným pohledávkám a skutečný stav hospodaření nemocnice byl daleko horší, než jak bylo veřejnosti, zastupitelům i zaměstnancům prezentováno. „O to horší výsledek hospodaření však můžeme očekávat letos, kdy bude nutné všechny identifikované problémy zaúčtovat správně, neboť nový Zákon o obchodních korporacích zásadním způsobem zpřísňuje pravidla hry,“ dodává L. Mergenthalová.  

 

Řešením je oddlužení nemocnic

Jediným řešením stávajícího finančního kolapsu krajských nemocnic je jejich oddlužení. To může spolu s dalšími vhodnými zásahy nastartovat zdravé hospodaření krajských zdravotnických zařízení,“ tvrdí Petr Gazdík, předseda zastupitelského klubu Starostové a TOP 09. „K takovému kroku se ale kraj ani přes naléhání opozice zřejmě nechystá. Ve vztahu k nemocnicím prostě dělá mrtvého brouka. Bez aktivního postupu se ale situace nevyřeší,“ dodává P. Gazdík.

Za tím, že kraj dosud k oddlužení nepřistoupil, je zřejmě naprostá bezradnost koaličních politiků a neschopnost připustit si vážnost situace, nebo příprava na znárodnění nebo naopak privatizaci nemocnic. Ve všech případech se jedná o špatnou zprávu pro daňové poplatníky, konečný účet půjde na vrub jejich peněženek, přesně v duchu socialistického hospodaření,“ říká Michal Špendlík.

Kraj neumí hospodařit v nemocnicích ani jinde

Přestože kraj plánuje rozpočet se schodkem přes 760 milionů, vynakládá podle STAN a TOP 09 prostředky nesprávně: příkladem mohou být plánované investice do nemocnic bez toho, že se řeší dlouhodobá udržitelnost jejich provozního financování a jejich astronomické dluhy.

Téměř prázdná průmyslová zóna Holešov je na rok 2014 utlumena, takže spolkne v uvozovkách pouze 44,4 milionů Kč, z toho 19 milionů na běžné výdaje na zajištění provozu, oprav a údržby a 25 milionů kapitálových nákladů bez uvedení podrobností,“ říká Michal Špendlík. Sporné jsou podle něj i další plánované výdaje kraje, jako různé IT zakázky, obnova softwarového vybavení či vozového parku, ale i některé investice do škol. „Dvacet milionů za kotelnu nebo 8 až 12 milionů, které kraj hodlá utratit za výměnu oken na dvou školách, to jsou investice, které mají být řešeny z dotací,“ míní M. Špendlík.

Symbolickou ukázkou stylu, jakým kraj hospodaří, je skutečnost, že zatímco v minulé radě zastával jeden neuvolněný člověk post radního pro zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova, dnes má kraj uvolněnou radní Milenu Kovaříkovou, která má na starosti pouze zemědělství a ročně stojí krajský rozpočet zhruba milion korun. Krajská koalice tedy upřednostňuje politické trafiky před odpovědným hospodařením ve prospěch všech obyvatel kraje.