Hlavní stránka Regiony Vysočina Třebíč otevřela galerii starostů města

Třebíč otevřela galerii starostů města

16. 12. 2019

Od pondělí 9. prosince je v prvním patře Třebíčské radnice na Karlově náměstí instalovaná galerie představitelů města, tedy starostů i předsedů národního výboru od roku 1850 až dodnes.

Třebíč otevřela galerii starostů města

Třebíč otevřela galerii starostů města

„Galerie starostů přináší přehled vedoucích osobností třebíčské radnice, počínaje prvním voleným starostou Martinem Hasskem, přes předsedy národního výboru a porevoluční starosty až po současnost. V čele města zatím ani jednou nestála žena, dosud vedlo Třebíč celkem 32 mužů,“ popsal galerii starosta města Pavel Pacal (STAN).

Nejdéle zastával svoji funkci Jan František Kubeš, a to 24 let. V letech 1945 až 1989 nebyl představitelem města starosta, ale předseda Místního nebo Městského národního výboru. Galerii, kterou najdete i na webu města www.trebic.cz nechalo zpracovat město, ve spolupráci s archivářkou Státního okresního archivu v Třebíči Jitkou Padrnosovou.

Výzva:

Do galerie se nám nepodařilo sehnat fotografie dvou představitelů města. A to pana Jaroslava Joury, který byl předsedou MNV v letech 1951 až 1957 a pana Miroslava Sedláčka, předsedy MěNV v letech 1976 až 1981. Prosíme potomky a rodiny a vlastně veškerou veřejnost, aby zapátrali ve svých archivech. Pokud máte fotografii výše zmíněných pánů, prosíme o její zapůjčení k naskenování a zveřejnění v galerii.

Autor: Pavel Hájek