Hlavní stránka Regiony Vysočina Třebíč loni navštívilo téměř 124 tisíc turistů

Třebíč loni navštívilo téměř 124 tisíc turistů

11. 1. 2023

V roce 2022 se do Třebíče v čele se starostou Pavlem Pacalem vydalo celkem 123 623 návštěvníků. Nejvyšší návštěvnost zaznamenaly tradičně památky zapsané v seznamu UNESCO.

Třebíč loni navštívilo téměř 124 tisíc turistů

Třebíč loni navštívilo téměř 124 tisíc turistů

„Jsem rád, že je naše krásné město mezi turisti tolik vyhledávané. Snažíme se, aby u nás pokaždé našli něco nového a aby se k nám tak rádi vraceli,“ řekl s úsměvem starosta Pavel Pacal.

Třebíč je vyhledávaná nejen mezi Čechy, ale i mezi obyvateli jiných států. Loni ji navštívilo celkem pět tisíc cizinců, většina z nich židovskou čtvrť. „Židovskou čtvrť navštěvují převážně turisté ze Spojených států a Izraele, baziliku sv. Prokopa turisté ze Slovenska, Německa a Polska,“ prozradil starosta.

Obecně nejvyhledávanějšími místy jsou bazilika sv. Prokopa, zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera včetně komentovaných prohlídek židovské čtvrti. Rozhodlo se pro ně dvaadvacet "domácích" i "přespolních" turistů. Pohled z městské věže u kostela sv. Martina si nenechalo ujít 11 564 návštěvníků, větrný mlýn 8 382 a vodojem na Strážné hoře 4 501.

Velkým lákadlem je také opravený větrný mlýn. Zde mohou lidé využít akci Za větrník na větrník. Stačí, když si v zapojených cukrárnách a kavárnách dají zákusek třebíčský větrník a vlaječka z něj pak slouží jako vstupenka na zmiňovaný mlýn. V této akci bude město pokračovat i v letošním roce.

Letos navíc čeká UNESCO památky v Třebíči významné výročí. V červenci totiž uplyne přesně 20 let od zápisu baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti se židovským hřbitovem na prestižní seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Autor: Jana Kudrhaltová