Hlavní stránka Regiony Vysočina Soud odmítl stížnost koalice Pro TOP Vysočinu na volby, složení krajského zastupitelstva je potvrzeno

Soud odmítl stížnost koalice Pro TOP Vysočinu na volby, složení krajského zastupitelstva je potvrzeno

5. 11. 2020

Krajský soud v Brně zamítl stížnost koalice Pro TOP Vysočinu na neplatnost říjnových voleb do krajského zastupitelstva Vysočiny. Vyplývá to z usnesení zveřejněného na soudní úřední desce. Koalici, jíž tvoří kromě TOP 09 také Klub angažovaných nestraníků a Koruna Česká, chyběl po sečtení volebních hlasů pro zisk mandátů jediný hlas.

Soud odmítl stížnost koalice Pro TOP Vysočinu na volby, složení krajského zastupitelstva je potvrzeno

Soud odmítl stížnost koalice Pro TOP Vysočinu na volby, složení krajského zastupitelstva je potvrzeno

Koalice podle sčítání získala 7972 hlasů z celkového počtu 159 447 odevzdaných platných hlasů, tedy 4,99978 procenta. K překročení pětiprocentní hranice a k zisku dvou mandátů v krajském zastupitelstvu jí chyběl jeden hlas.

Lídr kandidátní listiny Zdeněk Dvořák při podání stížnosti řekl, že koalice požaduje přepočítání hlasů. Namítal nesrovnalosti ve třech oblastech. Podle něj se po sečtení neprojevily preferenční hlasy, které voliči uplatňovali.

Preferenční hlas pro sebe podle Dvořáka nenašel po volbách ani jeden z kandidátů koalice, který se sám označil. „Potom je tam jeden okrsek ve Velkém Meziříčí, kde je víc odevzdaných obálek než vydaných. A také jsou okrsky, které úplně vybočují všem průměrům v počtu neplatných hlasů,“ prohlásil.

Soud podle zveřejněného usnesení dospěl k závěru, že podaný návrh není důvodný a zamítl ho. Kasační stížnost není přípustná, uvedla předsedkyně senátu Zuzana Bystřická.

V krajských volbách konaných 2. a 3. října uspělo na Vysočině sedm stran či uskupení. Koalici dohodlo pět uskupení mimo KSČM a hnutí ANO, které volby vyhrálo. V zastupitelstvu, které má 45 křesel, bude mít koalice tvořená ODS se Starosty pro občany, Piráty, KDU-ČSL, Starosty pro Vysočinu (STAN a SNK ED) a ČSSD 32 hlasů. Hejtmanem bude Vítězslav Schrek z ODS . Koaliční smlouvu strany podepsaly 26. října.

Lhůta pro podávání stížností na krajské volby skončila 16. října. Brněnský krajský soud ještě před konáním voleb zaevidoval stížnost dvou lidí, kteří se domáhali zápisu do voličského seznamu v Jimramově na Žďársku. Rovněž ji zamítl.

Autor: Pavel Hájek