Hlavní stránka Regiony Vysočina Pacov má ukázkové vzdělávání, Žďár dostupnou zdravotní péči a Třebíč místo ve školce pro každé dítě. I to ukázal průzkum

Pacov má ukázkové vzdělávání, Žďár dostupnou zdravotní péči a Třebíč místo ve školce pro každé dítě. I to ukázal průzkum

15. 12. 2022

Třetí nejlepší v republice, první na Vysočině z hlediska vzdělání, zaměstnanosti a ekonomické úrovně. To je podle nejnovějších výsledků Obce v datech Pacov, který oproti loňsku postoupil o třicet příček.

Pacov má ukázkové vzdělávání, Žďár dostupnou zdravotní péči a Třebíč místo ve školce pro každé dítě. I to ukázal průzkum

Pacov má ukázkové vzdělávání, Žďár dostupnou zdravotní péči a Třebíč místo ve školce pro každé dítě. I to ukázal průzkum

V rámci Vysočiny je Pacov třetí, hned za Havlíčkovým Brodem a Pelhřimovem. „Těší nás to. Investice z předchozích let se pozitivně projevují v kvalitě života v našem regionu.,“ reaguje poslanec a místostarosta Pacova Lukáš Vlček.

Pacov jako jedno z mála měst v České republice a jediné město na Pelhřimovsku zřizuje střední školu. Tamní gymnázium vzalo pod svá křídla před sedmi lety. „Když jsme tehdy stáli před rozhodnutím, zda gymnázium od Kraje Vysočina převzít, neváhali jsme. Má velmi pozitivní regionální dopad. Mladá generace zde zůstane až do konce střední školy, zapojuje se do řady kulturních a sportovních aktivit. Existence školy má navíc pro náš region velmi pozitivní ekonomický dopad,“ vyzdvihuje Lukáš Vlček.

Pomyslnou šestou vysočinskou příčku obsadil Žďár nad Sázavou, který vyčnívá v dostupnosti zdravotní péče, zdravotního stavu obyvatelstva a životního prostředí. „Máme skvěle fungující městskou polikliniku a snažíme se vyvářet takové podmínky, aby zde lékaři měli dobré zázemí. Mohu zmínit například dotační program pro zubaře, díky kterému jsme získali už čtyři nové stomatology,“ přibližuje starosta Martin Mrkos.

Dostupné a kvalitní zdravotnictví má i Náměšť nad Oslavou, Chotěboř či Moravské Budějovice. Naopak Velké Meziříčí a Světlá nad Sázavou se mohou chlubit dostupností služeb a dopravy, bezpečností a aktivitou svých občanů.

To Třebíč je přátelská k rodinám s dětmi. Index kapacity mateřských škol má druhý nejlepší na Vysočině a skvěle je na tom i počtem dětských lékařů. „Přípravě kapacity školek jsem se intenzivně věnoval už v roce 2009. Chtěli jsme, aby každé dítě mělo přijetí jisté. A skutečně se za těch třináct let ani jednou nestalo, že by na území města byl rodič, který nemohl své dítě umístit do školky z důvodu nedostatečné kapacity,“ vyzdvihuje starosta Pavel Pacal s tím, že samozřejmostí je i speciální třída pro dvouleté děti.

Na kapacitu vyzráli poměrně nevšedním způsobem. „Využili jsme to, co známe z malých vesnic. Ve třech základních školách byly nevyužívané prostory, tak jsme je přetvořili na čtyři třídy mateřinky. Osvědčilo se to, zázemí školy nabízí úplně jiné možnosti a postup do školy je pak navíc pro děti mnohem jednodušší,“ jmenuje Pavel Pacal několik výhod tohoto systému.

Autor: Jana Kudrhaltová