Hlavní stránka Regiony Vysočina Oslava MDŽ nabídla inspiraci i řadu podnětů

Oslava MDŽ nabídla inspiraci i řadu podnětů

8. 3. 2024

Senátorka Hana Žáková už podruhé uspořádala oslavu Mezinárodního dne žen pro starostky a místostarostky z Třebíčska. Letos k nim navíc přizvala další inspirativní ženy z regionu.

Oslava MDŽ nabídla inspiraci i řadu podnětů

Oslava MDŽ nabídla inspiraci i řadu podnětů

„Poprvé jsem tuto akci uspořádala loni. Vzhledem k tomu, že se setkání osvědčilo a mé milé kolegyně si odvážely řadu inspirací, podnětů a návodů na řešení nejrůznějších situací, rozhodla jsem se z něj udělat tradici,“ uvedla senátorka Žáková. „Mezinárodní den žen bývá mnohdy opomíjen, myslím si však, že je potřeba mu vrátit zašlou slávu. Sto mužů může postavit tábor, jenom ženy dokáží vytvořit domov. A stejně tak dokáží udělat politiku mnohem barevnější a dotáhnout věci, nad kterými muži dávno zlomili hůl,“ dodala.

Zatímco loni se ženy z Třebíčska sešly přímo v okresním městě, letos se přesunuly do Valče. „Jsem moc ráda, že kromě starostek a místostarostek přijaly pozvání i majitelka Zámku Valeč Anežka Valová, Věra Bartuňková, která obcím pomáhá se zpracováním dotačních žádostí, předsedkyně Okresního soudu v Třebíči Ludmila Novotná, Jaroslava Auerová z probační a mediační služby, ředitelka Domova bez zámku Petra Tučková, plavkyně Andrea Klementová, šéfredaktorka Horáckých novin Martina Chromá a jednatelka chráněné dílny Barevného světa Třebíčsko Ilona Durdová,“ vyjmenovala senátorka.

Jelikož se setkání konalo v kompletně zrekonstruované sokolovně, nemohla chybět ani její prohlídka. Po společné inspirativní debatě zde dámy provedla valečská starostka Romana Nováková. „Sokolovnu loni obec proměnila na chytrý kulturní dům nabitý technologiemi, jehož součástí je společenský sál s přísálím, hospoda s kuchyní, klubovna a dokonce i krátkodobé ubytování. Nainstalovali zde fotovoltaickou elektrárnu s bateriemi na ukládání energie, vytápění zajišťují čtyři tepelná čerpadla a používají dešťovou vodu na splachování – zkrátka aby byl objekt co nejméně energeticky náročný a soběstačný. Musím říct, že se rekonstrukce velmi povedla,“ ocenila Hana Žáková.

„Děkuji všem dámám za účast a věřím, že si i letos odváží řadu podnětných informací. Rovněž děkuji Barevnému světu za skvělé občerstvení a obsluhu,“ dodala senátorka za Třebíčsko Hana Žáková.

Autor: Jana Kudrhaltová

Fotoalbum