Hlavní stránka Regiony Vysočina Jemnice chce být Historickým městem roku. Pomoci jí k tomu má dosud opomíjená hrobka

Jemnice chce být Historickým městem roku. Pomoci jí k tomu má dosud opomíjená hrobka

13. 1. 2022

Zařadí se čtyřtisícová Jemnice na Třebíčsku mezi takové velikány, jako jsou třeba Jindřichův Hradec, Kroměříž, Třeboň, Beroun nebo loňský vítěz Havlíčkův Brod? Městečko, které loni do památek investovalo přes patnáct milionů korun, chce být Historickým městem roku 2021.

Jemnice chce být Historickým městem roku. Pomoci jí k tomu má dosud opomíjená hrobka

Jemnice chce být Historickým městem roku. Pomoci jí k tomu má dosud opomíjená hrobka

V soutěži mezi sebou účastníci „soupeří“ o to, kdo se v uplynulém roce lépe staral o své památky. Starosta Miloň Slabý doufá, že letos aspirují na příčky vítězů. „Myslím si, že opravdu patříme mezi města, která velice dobře a řádně pečují o své kulturní dědictví. Věřím, že to ocení i komise,“ svěřuje se.

V loňském roce totiž do památek investovali tolik, co dnes stojí stavba tří průměrných rodinných domů. „Zhruba dva a půl milionu tvořily dotace, dalších téměř třináct milionů jsme platili z vlastních zdrojů. I vzhledem k této částce si myslím, že naše šance na umístění jsou velké,“ upřesňuje Miloň Slabý.

„Není to však jen o umístění a ceně za první místo. Důležitá je pro nás i samotná prezentace jedinečnosti Jemnice, abychom ostatním dokázali, že to za ten čas, úsilí a peníze opravdu stojí. Pocit, že zachováme kulturní dědictví pro další generace, za to totiž stojí,“ usmívá se Miloň Slabý.

Oprav se dočkala například hrobka Pallavicini, portál kostela, střešní krytina zámku nebo zámecká kočárkárna. „K opravám jsme vždy přistupovali s úctou a respektem. Každá vychází z nějaké myšlenky spojené s oživením či povznesením úrovně života ve městě,“ přibližuje jemnický starosta.

Ačkoli každou opravu vnímá jako důležitou, nejvíce hrdý je na záchranu zmíněné hrobky. „Je to taková Popelka – nyní nenápadná, ale v budoucnu by se mohla stát opravdovým skvostem Vysočiny a lákat turisty, podobně jako Schwarzenberská hrobka v jižních Čechách,“ přemítá Miloň Slabý.

Těmto ambicím navíc nahrává fakt, že objekt leží u známé cyklostezky Jihlava-Třebíč-Raabs. „Chceme v areálu hrobky zřídit odpočinkové místo a galerii, kde by byla výstava všech šlechtických rodů sídlících v Jemnici, samozřejmě s důrazem na významný evropský rod Pallavicini, podle kterého hrobka dostala svůj název,“ říká Miloň Slabý.

Do soutěže Historické město roku se Jemnice zapojuje pravidelně. „Účast se tady stala už tradicí. Jen za mého působení se do ní hlásíme již počtvrté,“ připomíná Miloň Slabý.

Po celou dobu se drží na předních místech krajských kol. „Největším úspěchem bylo vítězství v krajském kole v roce 2019, kdy jsme postoupili do celorepublikového kola. Jemnice se tak mohla prezentovat vedle měst, jako jsou třeba Hradec Králové, Uherské Hradiště nebo Praha,“ dodává hrdě starosta.