Hlavní stránka Regiony Vysočina Je tu nový hráč pro hejtmanské volby za TOP 09: starosta Heřman

Je tu nový hráč pro hejtmanské volby za TOP 09: starosta Heřman

2. 2. 2012

TŘEBÍČ Do krajských voleb půjde z čelné pozice silný hráč. Podle ústní dohody krajských šéfů TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude lídrem jejich společné kandidátky třebíčský starosta Pavel Heřman. Tím pádem se stane dalším člověkem do souboje o místo hejtmana. „Měli jsme sezení s TOP 09. U nich to prošlo, že bude lídrem pan starosta Heřman, kterého jsme navrhli,“ řekl Vlastimil Bařinka, krajský předseda STAN. Ústní dohodu potvrdil i regionální šéf TOP 09 Jiří Blažek. Podle něj musí být vše ještě oficiálně zpečetěno.

 

Heřman se chtěl původně věnovat pouze Třebíči. „Když jsem ale viděl, jak na kraji fungují lobbistické a stranické tlaky a že kraj nefunguje pro všechny stejně, tak jsem usoudil, že by stálo za to tam být,“ řekl starosta druhého největšího města v kraji.
 
A co také hrálo roli v Heřmanově rozhodování? „Když to řeknu lidově: Jsou určité ksichty, které jsou veřejnosti trochu známé. Já si myslím, že mezi ně patřím za ta léta, co se tady pohybuji ve veřejné sféře,“ doplnil starosta. Pokud by ve volbách uspěl a měl možnost zasednout v krajské vládě, čekalo by Heřmana těžké rozhodování: dát přednost Třebíči, hejtmanství, nebo zkusit dělat obě funkce najednou? „To by opravdu byla otázka velkého rozvažování. Člověk má být nachystán na všechny varianty,“ pověděl starosta. Podle něj bude i záležet, jak voliče ovlivní třeba vládní politika či ekonomická situace. „Vzdušné zámky si předem nestavím. Budu se ale snažit, abychom dopadli co nejlépe,“ dodal Heřman, který na radnici kandidoval za sdružení Heřman zpátky na radnici. 
V první desítce společné kandidátky TOP 09 a STAN budou i jihlavský lékař Miroslav Havlík, žďárský místostarosta Ladislav Bárta, havlíčkobrodský radní Libor Honzárek, krajský předseda TOP 09 Jiří Blažek či starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur. 
Zatím jediným potvrzeným uchazečem o místo hejtmana je Vít Kaňkovský v barvách lidovců. Sociální demokraté už také vyzvali současného hejtmana Jiřího Běhounka, aby byl znovu lídrem. On souhlasně kývl. 
Foto popis| Pavel Heřman 
 
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Vysočina

 

Autor: Mladá fronta DNES