Hlavní stránka Regiony Vysočina Aktuality Starostové hledají partnera místo TOP 09. A chtějí zrušit kraje

Starostové hledají partnera místo TOP 09. A chtějí zrušit kraje

15. 4. 2015

Poslední volby, které Starostové absolvují ještě s TOP 09, budou příští rok na podzim do Senátu. Pak smlouva o spolupráci se stranou Karla Schwarzenberga končí. Petr Gazdík mluví o zrušení krajů, které se podle něho ukázaly jako naprosto zbytečné. Petr Gazdík a Miroslav Kalousek dlouho symbolizovali spojenectví Starostů a TOP 09.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které je už šest let jakýmsi "přívěskem" TOP 09, má dnes ambice více se emancipovat a hrát v nejvyšší politice silnější roli.
 
Tento pátek na sněmu budou jeho členové debatovat, kudy a jak dál. Tým kolem lídrů Petra Gazdíka a Stanislava Polčáka cítí v současné době velké šance, neboť voliči nedůvěřují tradičním politickým stranám.
 
Poslední volby, které absolvují ještě s topkou, budou příští rok na podzim do Senátu. Pak smlouva o spolupráci se stranou Karla Schwarzenberga končí, takže Starostové a nezávislí už dnes přemýšlejí, co a jak dál.
 
STAN
Volební zisky
 
Dnes mají Starostové pět poslanců v rámci společného klubu s TOP 09 a rovněž pět senátorů. Hlavní baštou STAN je Středočeský kraj, kde mají čtyři stovky starostů. Tradičně úspěšní jsou také v Libereckém, Plzeňském, Karlovarském a Zlínském kraji.
 
Více peněz obcím
 
 Do politiky šli původně jen kvůli tomu, aby získali více peněz pro nejmenší vesnice. To se jim povedlo, nejvíce na reformě získaly obce od dvou do pěti tisíc obyvatel, jejichž příjmy v průměru narostly o 31 procent.
 
Stíhaný lídr
 
 Současný předseda Starostů Martin Půta, největší zastánce odtržení od TOP 09, čelí policejnímu stíhání. Policie ho obvinila, že jako liberecký hejtman přijal úplatek.
 
Zdá se čím dál jistější, že spojenectví s topkou už neprodlouží. Jednak už tolik nefunguje lidská chemie mezi Miroslavem Kalouskem a Petrem Gazdíkem, ale hlavně Starostům čím dál víc vadí, jak se TOP 09 zapouzdřila a uzavřela.
 
"Naším cílem je naopak hledat osobnosti v regionech, nabídnout jim místa na kandidátkách a umožnit vstup do politiky," říká místopředseda Petr Gazdík.
 
Dříve výhodné spojenectví začalo být na obtíž. Sama topka se už loni v komunálních volbách rozhodla kandidovat v Praze samostatně, ale nakonec skončila v opozici. Starostové se dali dohromady s lidovci a zelenými – a dnes sedí v radě hlavního města.
 
O tom, jestli do sněmovních voleb na podzim 2017 půjdou sami, nebo společně s někým, se Starostové rozhodnou podle výsledku krajských voleb v příštím roce.
 
Do nich jdou už bez TOP 09, ale už nyní nabízejí spojenectví různým lokálním hnutím, jako jsou například Ostravak, Východočeši nebo Hnutí pro České Budějovice.
 
"Pokud v krajských volbách získáme deset hejtmanů, půjdeme do parlamentních voleb samostatně. Pokud tři, budeme přemýšlet, co dál," vysvětluje Petr Gazdík.
 
STAN je dnes v roli bohaté nevěsty, o spojenectví s hnutím je velký zájem. Mnozí Starostům nadbíhají. Asi nejvíc o ně usiluje Andrej Babiš, který by si pro své hnutí ANO potřeboval pořídit dosud chybějící regionální strukturu. Mezi Starosty jsou představitelé, kteří Babiše jako partnera už dnes upřednostňují.
 
Andrej Babiš by si toho navíc považoval jako opravdu silného úderu svému úhlavnímu nepříteli Miroslavu Kalouskovi, jemuž by tím vlastně Starosty převzal.
 
Schwarzenberg: TOP 09 povedu i do krajských voleb. Kvůli Zemanovi a Babišovi - čtěte ZDE
 
Jak by dopadly volby? Jedna agentura favorizuje ANO, druhá ho srovnává s ČSSD - čtěte ZDE
 
Další lidé ve STAN navrhují raději spojenectví s KDU-ČSL, jež má také zájem. Starostové jsou nyní úspěšní hlavně v českých regionech, lidovci zase na Moravě. Není však vůbec jisté, jestli by společně zdvojnásobili volební zisky.
 
Kvůli zviditelnění chce STAN v pátek debatovat o nových programových bodech. Hnutí hodlá ukázat, že není jen samoúčelným svazkem starostů, ale že je také spojují nějaké ideály. Cílem Starostů je přenést co nejvíc rozhodování do obcí a na radnice ve městech. Petr Gazdík dokonce mluví o zrušení krajů, které se podle něho ukázaly jako naprosto zbytečné.
 
STAN hodlá také zaujmout plánem na obnovení domovského práva, aby o sociálních dávkách rozhodovala sama obec a aby také mohla "problémovým jedincům" zakázat pobyt na svém území.
 
Václav Dolejší
 

Autor: Václav Dolejší