Hlavní stránka Regiony Vysočina Aktuality KOMENTÁŘ MARTINA MRKOSE: Vzpomínky na budoucnost

KOMENTÁŘ MARTINA MRKOSE: Vzpomínky na budoucnost

31. 5. 2023

Jedním z úkolů politiků, kteří mají ambici být lídry, státníky a pozitivně směrovat veřejné dění, je nabízet vize. Zdá se to být snadný úkol: říct něco, co by mohlo být v budoucnosti. Navíc čím vzdálenější budoucnost, tím sladší. Nicméně vize musí být uvěřitelná – jak pro ty, kterým je sdělovaná, tak zejména pro toho, kdo s ní přišel. Musí být autentická, trvalá, dlouhodobá a ve svých dopadech společensky zásadní a také bez ohledu na trnitost cesty dosažitelná. To už tak snadný úkol není. Právě proto bych rád jednu takovou vizionářskou vyzdvihnul, kterou politické vedení kraje nabízí. Kraj Vysočina přišel s vodíkovým memorandem.

KOMENTÁŘ MARTINA MRKOSE: Vzpomínky na budoucnost

KOMENTÁŘ MARTINA MRKOSE: Vzpomínky na budoucnost

Region se připravuje na budoucí využití vodíkových technologií, které se dříve či později nepochybně propíší do našich každodenních životů. Samozřejmě by bylo pohodlnější čekat někde za bukem, až se všechno vymyslí, odzkouší a dorazí to konečně i k nám. Tak jak o tom hezky zpívá Uhlíř a Svěrák...„byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud“.

Perspektivnější pro celý náš kraj ale je být na začátku u toho, když přichází něco přelomového. I když na cestě k naplnění dané vize narazíme na překážky, slepé uličky nebo velmi složité problémy. Ale to, že našemu regionu neujede vlak, lokální ekonomika i každodenní život budou z nové technologie těžit od prvního dne, kdy prostoupí a pohltí každodennost, to je vizionářské, odvážné a obrovskou devízou do budoucna.